Historia Korei w pigułce

tumblr_n2bvr9FDNs1re4vufo1_500

MIT

Ponad 4000 lat temu Hwanung, król niebios, zstąpił w pobliże drzewa Tan na Mt. Taebak w Korei Północnej. Towarzyszyło mu 3000 wyznawców. W pobliskiej jaskini mieszkał tygrys i niedźwiedź, którzy chcieli stać się ludźmi. W ramach testu Hwanung dał im bylicę i czosnek do zjedzenia, zmuszając ich do życia w ciemności przez 100 dni. Po kilku dniach Tygrys nie mógł znieść próby i wybiegł do lasów górskich. Niedźwiedź jednak pozostał w jaskini, w końcu stając się piękną kobietą. Kobieta, która wcześniej była niedźwiedziem, wielokrotnie modliła się pod drzewem Tan o dziecko. Hwanung postanowił się z nią ożenić. Spłodzili piękne dziecko, które nazwali Tangun.

Tangun wymyślił podstawy cywilizacji i stworzył dynastię, która trwała do 1500 roku. Z dawnych, klasycznych legend koreańskich można wyczytać, że pierwsze państwo, Gojoseon, założone zostało w 2333 p.n.e przez Tanguna, syna Niebios i ziemskiej kobiety w południowej Mandżurii w dorzeczu rzek Liao He i Taedong-gang. Gojoseon uważane jest za pierwsze królestwo koreańskie.

 

Trzy Królestwa

Trzy Królestwa Korei stanowiły Koguryo (Goguryeo), Paekje (Baekje) i Silla (Shilla).

Chociaż królestwa różniły się od siebie a nawet ludzie mówili różnymi językami, istniały pewne podobieństwa. Wszystkie królestwa były oparte na gospodarce rolnej uprawy ryżu. Każde z królestw opracowało sztywne hierarchie społeczne, w których małe, silne klasy rządzące zostały wyciągnięte z niewielkiej liczby rodzin. Dziedziczny system władzy królewskiej i arystokracji ewoluował. Każde królestwo opracowało skuteczne siły wojskowe kawalerii i piechoty. Wówczas bronią, z której korzystano, były żelazne miecze i włócznie, a także łuki i strzały. Wszystko działo się pod wpływem kultury chińskiej.  Archeologiczne dowody w postaci przedmiotów szklanych i zwierzęcych wzorów biżuterii wskazują na kontakty z innymi siłami kulturalnymi, położonymi daleko na zachód.

 

Buddyzm został przyjęty w Koguryo w 372r ne i Paekche w 384 AD. Shilla, na bardziej odległym wschodnim końcu półwyspu nie przyjęła buddyzmu jako religii państwowej, aż do 528 AD. Jednym z powodów, że buddyzm był tak szybko akceptowany w niektórych obszarach może świadczyć wzmocnienie ról społecznych, a tym samym jego zastosowanie w utrzymaniu statusu quo. Konfucjanizm i taoizm są to inne światopoglądy, które stopniowo przeniknęły wszystkie trzy królestwa.

Buddyzm miał silny wpływ na sztukę trzech królestw, w szczególności na architekturę świątyń.W Shilla władcy nosili misterne wieńce wykonane z cienkich arkuszy złota, które zawierały symbole niebieskich drzew i poroża jelenia. Edukacja w klasach wyższych dotyczyła głównie studiów językowych w celu lepszego odczytu sutry buddyjskiej i konfucjańskiej klasyki.

W Shilla tworzono specjalne kadry utalentowanych, młodych mężczyzn – uczono ich  sztuk walki, wpajano im wartości uświęcone rycerskości, patriotyzmu, harmonii i jedności. Ci młodzi mężczyźni byli znani jako „Flower Youth Corps”. Koguryo miał podobną organizację młodzieżową.

Chiny były uważane za wzór, istniały stosunki kulturowe i dopływ z wszystkich trzech państw, były też relacje między niektórymi królestwami i Kaya, małej ligi państw na końcu półwyspu. Pierwsza koreańska historia epoki Trzech Królestw została spisana przez Kim Pushik wiele wieków później w 1145 AD.

W przymierzu z chińską dynastią Tang, Silla podbiła Goguryeo w 668 po wcześniejszym podbiciu Baekje w 660, rozpoczynając okres Zjednoczonej Silli i kończąc okres „Trzech Królestw”.

 

Okres Zjednoczonej Shilla

Chociaż Koguryo był największym i najpotężniejszym z trzech królestw, od siódmego wieku cierpiało na spadek przywództwa i zostało osłabione przez wojny. Shilla zmodernizowała rząd i ostatecznie wzmocniła swoje relacje z nowo utworzoną dynastią Tang. Shilla była w stanie pokonać zarówno Paekche i Koguryo w serii wojen i przejęła kontrolę nad znaczną częścią półwyspu. W tym czasie państwo Shilla ściśle przestrzegało struktury rządu chińskiego. Zjednoczona Shilla był to czas względnego spokoju, dobrobytu i rozwoju kulturalnego. Dziś wielką liczbę zabytków archeologicznych i artefaktów z tego okresu można znaleźć w dawnej stolicy Shilla z Kyongju we wschodniej części półwyspu.

Jeden z najwybitniejszych wyczynów architektonicznych i artystycznych Zjednoczonej Shilla jest Sokkuram Grotto Shrine, znajdujące się w górskiej jaskini. Centralnym elementem jest rzeźba Buddy Siakjamuniego wykonana z białego granitu.

Parhae kontrolowało najbardziej na północ wysunięte ziemie Półwyspu Koreańskiego. Państwo to uważało siebie za spadkobiercę Goguryeo. Podkreślano także związki z Imperium Tang. W czasie względnego spokoju i stabilizacji w regionie rozkwitała kultura Balhae, głównie w trakcie długich rządów trzeciego króla Mun Wanga (737–793). Jednakże do X w. Balhae przez uczestnictwo w wielu walkach uległo osłabieniu i w 926 roku zostało podbite przez kitajską dynastię Liao. Nie zachowały się żadne zapiski z czasów Balhae. Część ziem wchłonęło Goryeo, wraz z nimi ludność oraz rodzinę królewską, ale także nie zarejestrowało żadnych historii. Samguk Sagi zawiera informację o Balhae, ale bez wiadomości o władcach.

 

Okres Goryeo

Królestwo Goryeo zostało założone w roku 918, a w latach 935–936 było dominującą siłą w regionie. Nazwa Goryeo jest skróconą wersją Goguryeo, a także źródłem angielskiej, a następnie polskiej, nazwy państwa Korea. W roku 1231 Koreę zaatakowali Mongołowie i po 25 latach walk rodzina królewska poddała kraj i podpisała rozejm. Przez następne 100 lat w Goryeo panowali Mongołowie. Problem został rozwiązany przez generała Yi Seong-gye, który odparł ataki piratów w serii zwycięskich potyczek, następnie sięgnął po koronę i zakończył okres Goryeo.

Ostatnia dynastia Joseon

Generał  Yi Seong-gye założył nową dynastię.  Przeniósł on stolicę do Hanseongu (dawniej Hanyang; dziś Seul) i przyjął konfucjanizm jako religię państwową. Podczas tej epoki wprowadzono pismo koreańskie Hangeul (więcej informacji o piśmie znajdziecie >>TUTAJ<<). Dzięki admirałowi Yi Sun-sin inwazja Japończyków nie udała się. Po odparciu ataków Mandżurii w 1627 oraz 1636 dynastia połączyła się z Imperium Qing. W 1910 roku Japonia wzięła Koreę jako kolonie z cichym przyzwoleniem od Brytyjczyków i Stanów Zjednoczonych, którzy utworzyli tajny pakt z Japonią do ochrony własnych udziałów w Azji.

 

KOREAŃSKA HISTORIA 1910 r.

Okres między 1910 a 1945 jest uważany za najstraszniejsze dni w historii Korei. Pod kontrolą Japonii Korea została pozbawiona swoich zasobów naturalnych, języka, mediów. W tym samym czasie podjęto próbę zmuszenia ludności do przybrania japońskich nazwisk. Bunt rozpoczął się na początku 1919 roku. Studenci i pracownicy wyszli na ulice w całym kraju w manifestacji podobnych do tych, które później rozpoczęły się w Ruchu Czwartego Maja w Chinach. Wśród młodych patriotów była 16-letnia kobieta Yu Kwan-soon, która została zamęczona w więzieniu. Jest zapamiętana jako koreańska „Joanna d’Arc”.

Rząd Tymczasowy został utworzony w Szanghaju w Chinach w 1930 roku pod przywództwem Kim Gu. Tymczasem generał Kim Il-Sung doprowadził komunistycznych bojowników oporu w rajdach przeciwko Japończykom w północnej części półwyspu.

 

Wkrótce po zakończeniu japońskiego imperium w lecie 1945 roku, o losie Korei zdecydowano na spotkaniu we wschodniej części Stanów Zjednoczonych. W krótkim spotkaniu linia podziału Korei Północnej i Południowej została oznaczona wzdłuż 38. równoleżnika. W 1950 roku Korea Północna rozpoczęła atak z zaskoczenia w głąb terytorium Korei Południowej. Organizacja Narodów Zjednoczonych na czele wojsk amerykańskich stacjonujących w Japonii rozpoczęła kontratak z Koreą Południową. Po ciężkich walkach rozejm został zawarty – aż pozostaje w mocy do dziś.

koreanwar

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
%d bloggers like this: