Korea – Strój Narodowy

12

Hanbok — koreański strój narodowy

Hanbok pojawił się podczas panowania Trzech Królestw Korei (Goguryeo, Beakje i Silla). Przeżywał wiele modyfikacji i w przeszłości odbiegał od wzoru, który znamy dzisiaj.

Kiedyś przez hanboki można było odróżnić, do jakiej klasy społecznej należano. Dzieci i młode dziewczęta nosiły hanboki z kolorowymi rękawami utrzymane w jasnych kolorach. Ciemniejsze hanboki nosiły starsze kobiety i mężczyźni. Gdy któraś z kobiet zostawała matką, najczęściej zakładała jednokolorowy strój.
Zależnie od okazji zakładano różne rodzaje hanboków. Wyżsi urzędnicy nosili danreong; podczas pogrzebu zakładano sangbok, a do ślubu wkładano specjalny strój.

FASON

Na hanbok składają się króciutka bluzeczka i długa spódnica, które mają nietypowe proporcje. Bywa, że spódnica jest nawet cztery razy dłuższa niż górna część stroju. Dzięki temu nawet niska kobieta wydaje się wyższa. Hanbok ma łagodną linię i prosty krój. Rękawy rozszerzają się niczym skrzydła, a rozkloszowana spódnica sięga ziemi. Dodatkowy akcent stanowi oryginalna kokarda zawiązana z przodu na wysokości biustu. Niejeden hanbok zdobią również piękne hafty geometryczne i kwiatowe.

 

 

RODZAJE HANBOKÓW :

Hollyebok (Ślubny hanbok)

Ślubne hanboki charakteryzują się jasną kolorystyką materiału. Włosy panny młodej ułożone są przy użyciu specjalnej ozdoby głowy – jokduri.

 

 

Saenghwal Hanbok

Używanie hanboków podlega skomplikowanym zasadom, dlatego też zostały wprowadzone uproszczone wersje hanboka. Zostały one stworzone z myślą o codziennym użytku. Są one bardzo proste i wygodne. Coraz więcej ludzi chce wyrazić swoją indywidualność poprzez noszenie czegoś, co łączy w sobie tradycyjne piękno i współczesną prostotę.

b07-3

 

Hoegabyeon Hanbok

Hoegabyeon jest przyjęciem wydawanym przez dzieci, by uczcić 61 urodziny któregoś z rodziców i życzyć mu długiego życia. Mężczyźni, którzy kończą 61 lat noszą geumgwanjobok, a kobiety dangui – rodzaj świątecznej sukienki na specjalne okazje.

Hoegabyeon Hanbok

 

Dol Hanbok

Pierwsze urodziny dziecka, dol, są tradycyjnie świętowane z życzeniami zdrowia i długiego życia. Tego dnia dzieci mają na sobie dol-hanbok bądź dol-ot.

 

 

Myeongeol Hanbok
Zgodnie z tradycją Koreańczycy okazują szacunek swoim rodzicom wcześnie rano pierwszego dnia Nowego Roku poprzez głęboki pokłon. Zarówno dzieci, jak i rodzice mają wtedy na sobie hanboki. Strój dzieci składa się na ogół z tęczowej jeogori (kurtka) i chimy (spódnica), bądź baji (spodni) w przypadku chłopców.

Myeongeol Hanbok2

Gwiazdy w Hanbokach :

GALERIA :

30 różnych stylów Hanbok

hanbokfinal-copy-copy-491x1024

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
LudwikaShawoltari122Anarion Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anarion
Gość
Anarion

Chciałabym kiedyś przymierzyć sobie hanbok 🙂 Jestem bardzo ciekawa jakbym wyglądała 😀

Shawol
Gość

Piękne są tradycyjne koreańskie stroje. Chyba najpraktyczniejsze z tych Azjatyckich. Takie kimono musi pewnie bardzo krępować ruchy, a Hanbok jest bardzo luźny i na pewno wygodny..

Ludwika
Gość
Ludwika

Cudowne! dzięki za artykuł

%d bloggers like this: