Koreańska ceremonia parzenia herbaty

tea_time_by_Yesterday_Fairy

Herbata w Korei obecna jest od ponad 2000 lat. Została wprowadzona razem z buddyzmem z Chin i wkrótce dała początek koreańskiej ceremonii parzenia herbaty. Była głównym składnikiem wielu przepisów, których celem było zjednanie przychylności bogów przyjemnym zapachem herbaty.

 Koreańska ceremonia podobna jest do tych, które znane są w Japonii czy też Chinach, ale nie są one tak formalne. Buddyjscy mnisi stosują ceremoniał podczas swych medytacji o życiu i religii. Zwykli ludzie również uważają, że ceremoniał picia herbaty zbliża ich duchowo ze stwórcą.

 Herbata jest trzykrotnie zalewana wodą podgrzaną do temperatury ok. 60-70˚C. Na początku pije się ją ze względu na zapach, za drugim razem – ze względu na smak, a za trzecim – jako środek o działaniu leczniczym. Zielona herbata powinna posiadać delikatny smak i subtelny aromat oraz przyjemnie przepływać przez gardło. Ze spożywaniem zielonej herbaty wiąże się „pięć źródeł przyjemności” takich jak dźwięk gotowanej wody, radosny nastrój w czasie nalewania herbaty do czarek, a także jej kolor, aromat i smak. Zielona herbata nie tylko rozjaśnia umysł i poprawia zdolność koncentracji, ale też znane jest jej działanie zapobiegające powstawaniu nowotworów.

 Najbardziej znane koreańskie powiedzenie: „herbata i medytacja mają ten sam smak” odnosi się do filozofii zen, z którą herbata w Korei ma wiele wspólnego, bowiem ceremonia parzenia herbaty w tym kraju jest bardzo unikalna, choć zbliżona do japońskiego chado. Akcentuje się kierunki świata oraz umiejscowienie osób biorących udział w ceremonii. Gospodarz siedzi zawsze twarzą ku wschodowi, a goście – których powinno być troje (najważniejszy z nich pośrodku) – ku zachodowi.


 

GALERIA:

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ceremonia parzenia herbaty | Kuchnia koreańskaAnarion Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anarion
Gość
Anarion

Kocham herbate i to bardzo ! Ale nie wiem czy by mi się chciało tyle czekać na jej podanie 😛

trackback

[…] Informacje zaczerpnięte z :  https://kpoplivepolska.wordpress.com/2014/04/01/koreanska-ceremonia-parzenia-herbaty/ […]

%d bloggers like this: