Szkoły w Korei

c

Korea Południowa

Obecny system szkolnictwa oparty jest na schemacie 6-3-3-4

6-6 lat obowiązkowej nauki w szkole podstawowej (dzieci od 6 do 11 lat)

3-3 lata nauki w gimnazjum (dzieci od 12 do 14 lat)

3-3 lata nauki w szkołach średnich (młodzież od 15 d 17 lat)

Młodzież może kontynuować naukę na uniwersytetach przez kolejne 4 lata albo w cztero-, trzy- lub dwuletnich kolegiach.

Szkoły średnie dzieli się tak ja u nas na: licea ogólnokształcące oraz technika.

Do szkół wyższych zalicza się kolegia zawodowe oraz czteroletnie kolegia i uniwersytety. Kandydaci podczas egzaminów wstępnych muszą wykazać się doskonałym przygotowaniem, jako że konkurencja jest ogromna.

Istnieją także szkoły specjalne dające dzieciom głuchym, niewidomym i z innymi ograniczeniami możliwość zdobycia wykształcenia podstawowego i gimnazjalnego. Nauczanie początkowe prowadzone jest w przedszkolach.

Typowy dzień nastolatka to:
-od 9 do 15 zajęcia w szkole, potem dodatkowe zajęcia (kółka edukacyjne, kluby) i powrót do domu o 18, posiłek, od 19-22 lekcje w szkole wieczorowej, powrót do domu i odrabianie podwójnej ilości zadań domowych, a potem krótki sen i znowu to samo.

ROK SZKOLNY W KOREI POŁUDNIOWEJ-PRZERWA WAKACYJNA

Korea Północna

W Korei Północnej dziecko nie należy do rodziców, a do państwa. Dlatego istnieją bezpłatne  żłobki i przedszkola. Niektóre z nich są tygodniowe i dziecko wraca do rodzinnego domu tylko na weekendy.

Obowiązkowo  trzeba ukończyć 11 klas, łącznie z rokiem przedszkola. Dzieci przebywają w szkole od około 7:30 do 16:30. Przez wiele lat w soboty dzieci uczestniczyły w wielogodzinnych apelach ku czci przywódcy, jednak według uciekinierów odchodzi się powoli od tego z powodu częstych omdleń spowodowanych głodem.

W szkołach uczy się dwóch języków: japońskiego i angielskiego, ponieważ każdy obywatel musi znać język wroga, nie musi go rozumieć, wystarczy aby rozumiał takie wyrażenia „rzuć broń”, „ręce do góry”, „poddaj się” .

Nauki wojenne rozpoczynają się już od 14 roku życia dla chłopców, jak i  dla dziewczyn.

Nienawiść do Amerykanów jest wszczepiana w młode pokolenie od przedszkola, przykładem może być jedno z zadań zawarte w podręczniku od matematyki:

„Podczas wojny o wyzwolenie ojczyzny północnokoreański żołnierz chciał zarąbać 87 Amerykanów. Zabił 51, a pozostałych wziął do niewoli. Ilu ujął żywcem?”

12
Dodaj komentarz

avatar
11 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
JulyTaehyungie ♥Lee BellMizzupaula Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jin
Gość
Jin

Korea Północna taka straszna, Południowa fajniejsza 😛

Anarion
Gość
Anarion

Kocham Koreę ale bądź co bądź to bym nie chciała tam się uczyć , masakra. Oni tam prawie życia towarzyskiego nie mają ;/ A to wszystko przez wyścig szczurów który tam panuje. Gdzieś czytałam że właśnie przez te zawrotne tempo w nauce i staniu się lepszymi niż swoi koledzy dochodzi tam do największych odsetek samobójstw.

Ada
Gość
Ada

Nie wiem czy bym wytrzymała , gdybym całe dnie poświęcała nauce. Przecież ta ciągła nauka zabiera im radość z dzieciństwa .Szkoda mi tych dzieci i nastolatków, zwłaszcza w Korei Północnej. Bardzo dobry artykuł, ostatnio piszecie o coraz ciekawszych rzeczach 😉

Mizzu
Admin

Zawsze chciałam mieszkać w Korei Południowej, ale zmieniłam zdanie. Jak oni mogą się tak dużo uczyć? Dla mnie to nie logiczne :/

Korea Północna to chyba najgorszy kraj o jakim słyszałam. Jak oni mogą tam tak ludzi traktować? Biją ich tylko dlatego, że mają własne zdanie?

freeshez - it's funny official
Gość

Korea Południowa nie wypada tak źle, przy Północnej, ale mimo wszystko nacisk na naukę jest. A gdzie życie prywatne? Czy mają w ogóle na to czas? Wątpimy.. Szkoda ich, tych dzieci.

Dusia
Gość
Dusia

Korea Północna straszna. Ale południowa lepsza. Jednak to głupie, że mają tyle godzi nauki:( Żal mi ich:(

김소영
Gość
김소영

정말 당신이 그 모든 일 학기의 마지막 날이기 때문에 당신이 한국에서하지 않던 경우에, 당신이 학교에있어하지만 정상적인 일 폴란드 당신이 그것을 유지 거의 아무것도처럼 모든 밤이 말을하지 마세요 그래서 때문에 십대의 전형적인 하루에 동의하지 않는 등 무의미한 말 🙂

paula
Gość
paula

A moim zdaniem to bardzo dobrze ze klada nacisk na nauke. Tam jest nie do pomyslenia zeby ktos nie skonczyl szkoly bo mu sie nie chcialo. A nie wyglada to tak okropnie, maja czas na zycie prywatne poza tym maja wiecej wolnego w roku szkolnym niz my wiec maja czas odpoczac. Przynajmniej sa wyksztalceni nie to co w polsce.
Tematu korei polnocnej nie poruszam…

Mizzu
Admin

Tak samo uważam. Lepiej się uczyć do jakiejś 4 później chodzić na dodatkowe zajęcia i w domu jeszcze aby mieć lepszą przyszłość a wszyscy wiemy, że w tych czasach trudno dostać prace jak nie masz dobrego wykształcenia lub jak ktoś rzucił szkołę. Na pewno jest ciężko ale myśl, że za kilka lat będziesz mieć dobrą pracę wynagradza wszystko.

Lee Bell
Gość

W porownaniu z nimi my to mamy luz

Taehyungie ♥
Gość
Taehyungie ♥

Boże. co się w tej Korei Płn. wyrabia…. Korea Płd. jest lepsza.

July
Gość
July

System nauczania jest bardzo wymagający (chyba najbardziej w całej Azji) i bardzo niekorzystny. Kiedyś czytałam artykuł o obcokrajowu który żył przez 30 lat w Korei i mówił że tam się wkuwa żeby po egzaminie zapomnieć (trochę jak u nas xd). I jest bardzo dużo zbędnego materiału. A co do tej pracy ze niby po tym masz super pracę,jesteś bogaty etc Tam jest bardzo duża konkurencja. Czyli zawsze znajdzie się ktoś lepszy od ciebie. Więc z robotą jest różnie. I jeszcze nawet gdy jesteś niezłym uczniem i systematycznie się uczysz to na egzaminie zje cie stres i całe myślenie pójdzie w… Czytaj więcej »

%d bloggers like this: