6 sposobów na dobre wrażenie w Korei Południowej

Pierwsze wrażenie czyni cuda – chyba każdy to usłyszał chociaż raz w życiu.  Ale co jeśli chcemy zrobić dobre wrażenie w kraju o odmiennej kulturze i zwyczajach? Przecież nie zawsze jest jak u nas – w Europie. No to trochę wam przybliżę wiedzę o „koreańskim pierwszym wrażeniu”.

 

1. Prezenty

Dawanie prezentów jest bardzo miłym gestem. I nieważne czy idziesz w towarzystwo, czy na spotkanie biznesowe. Zwłaszcza kiedy będziesz mieszkać u Koreańczyków, na miejscu było by przyniesienie im pakunku z regionalnymi dobrociami (w naszym wypadku mogą być słodycze ^.^ ).  Ale pamiętać należy, aby każdego domownika obdarowywać z osobna.  Warto tez mieć kilka paczuszek w zapasie – nigdy nie wiadomo ile osób akurat wtedy będzie.

A jeżeli sami otrzymacie prezent, nie odpakowujcie go od razu. Poczekajcie na chwile osobności i dopiero wtedy go otwórzcie.

 

2. Jedz dużo

Coś dla mnie – wiecznego żarłoka ^^

Brzmi dość babcinie, prawda?

Ale Koreańczycy (zwłaszcza starsi, którzy pamiętają czasy niedostatku) uwielbiają patrzeć na osoby, które potrafią dużo zjeść.

Nie krępujcie się również pytać starszych o dokładkę. Ale to też nie znaczy, że macie talerze do czysta wylizywać. Nie, nie. Zostawienie odrobiny przystawek będzie bardzo taktowne.

 

3. Pozwól im zapłacić…

Niedzielenie się rachunkiem (płaci tylko jedna osoba) jest to sposób Koreańczyków na pokazanie gościnności ( zwłaszcza jeśli jesteś specjalnym gościem).  I w taki  sposób oni zachowają twarz, a ty zjesz pyszny posiłek.

 

4.  … Ale nie bądź sknerą!

Co do poprzedniego, jest tu jedno małe „ale”, a dokładniej: NIKT nie lubi skner.

Tak więc po pysznym obiedzie, za który zapłacił twój koreański kolega, ty zapłać za kawę, kolejkę soju, deser albo norebang (koreańskie karaoke) albo cokolwiek innego co mieliście w planach.

Po czymś takim powinniście wyjść na zero.  I obaj jesteście zadowoleni, że i ty mogłeś komuś coś zafundować, a on tobie i na odwrót.

 

5. Pomagaj osobom starszym.

Nic odkrywczego. Nie jest nam obce pomaganie i szacunek do osób starszych.  Jednak w Korei „przenosi się” to na inny wymiar.

Do osoby, której zamierzamy pomóc należy zwracać się: babciu: 할머니  (halmeoni) albo dziadku: 할아버지 (halabeoji) i nie będzie to uważane za niestosowne.

 

6. Dziel się tym, co masz.

Myślę, że jest to bardzo miły gest. Zwłaszcza kiedy jesteś w szkole albo w pracy, a ktoś nie wziął jedzenia, a ty masz go za dużo. A kiedy masz plany wziąć do szkoły\pracy ciastka, przekąski lub kawę, kup więcej aby móc się podzielić ze znajomymi 😀

A co do samego wpisu. Myślę, że te „zasady” przydadzą nam się również w Polsce.  No bo chyba każdy lubi jak w szkole, pracy, albo na ulicy panuje miła atmosfera.

Źródło: http://seoulistic.com/korean-culture/8-super-nice-things-you-can-do-for-koreans/

 

5
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
WERONIKAAntenkaCCRafał Misaki OlejniczakfreeshezHejka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Hejka
Gość
Hejka

Prawdopodobieństwo tego, że kiedykolwiek pojadę do Korei południowej wynosi 0%:), ale dzięki wielkie za rade, myślę, że większa część z tych sposobów ma szanse powodzenia również w naszym kraju:>

freeshez
Gość
freeshez

Fajnie by było, gdyby ludzie dostosowywali się do tych rad nie tylko w Korei, ale i w innych krajach. 😉

Rafał Misaki Olejniczak
Gość

awwwwwwwwww *o*

AntenkaCC
Gość
AntenkaCC

Chciałabym kiedyś wyjechać do Korei, ale jeżeli tam ważny jest akurat taki wygląd jak w innym poście, to chyba nie mam szans :3

WERONIKA
Gość
WERONIKA

Ja nie mam szans nawet tutaj xd

%d bloggers like this: