Grupy krwi w Korei i Japonii

Od razu mówię, że ten temat zaczęłam robić wcześniej niż Yumi dodała 10 faktów.

 

Zauważyliście, że przy sprawdzaniu informacji o k-popowym idolu oprócz podstawowych danych, np. imienia, nazwiska, daty urodzenia, mamy podaną grupę krwi? Pewnie tak 🙂

To dlatego, że Koreańczycy oraz Japończycy uważają, że w zależności od tego, jakiej grupy krwi jesteśmy, w taki sposób kształtuje się nasz charakter. Nazywa się to „teorią grupy krwi”. Rozprowadzili ją Japońscy naziści na początku XX w.

Jest ona popularna (mimo że zainteresowanie nią nieco osłabło w ciągu ostatnich kilku lat) i można ją spotkać w azjatyckich książkach, komiksach, utworach muzycznych oraz innych rzeczach. Dodatkowo użytkownicy Facebooka w Korei Południowej mogą nawet dodać swoją grupę krwi do informacji osobistych na profilu.
Jest też często używana w doborze partnera, jak i do wymówki dla pewnych zachowań.

Teoria [ang.] – znając grupę krwi danej osoby możemy wiele powiedzieć o jej osobowości, temperamencie, czy umiejętnościach życia z innymi.

Poniższe rysunki autorstwa Parka Dong Sun pokazują jak grupy krwi zachowują się w różnych sytuacjach. Rysunki Parka o osobowościach grup krwi są regularnie publikowane na Naver.com [kor.], największym portalu internetowym w Korei Południowej.

ABO blood types on a summer vacation: The B Type is seen as fully enjoying the moment, the Type A is putting quite a lot of effort into building a sand castle, and Type AB is located very far from the group. Image from Cartoonist Park's blog (CC BY NC ND).

Grupy krwi AB 0 na letnich wakacjach: grupa B w pełni korzysta z wakacji, grupa A wkłada dużo wysiłku w budowę zamku z piasku, a grupa AB znajduje się daleko od reszty. Rysunek z bloga Parka Dong Sun (CC BY NC ND).

The most organised, Type A, softly complains about who packed the vacation baggage, Type AB points at Type O and B for lousy packing. Type O and B are busy playing in the sea. Image from Cartoonist Park's blog (CC BY NC ND).

Najbardziej zorganizowana grupa A lekko krytykuje tego, kto spakował walizki. Grupa AB jako winnych wskazuje grupę 0 i B. Grupa 0 i B są zajęci zabawą w morzu. Rysunek z bloga Parka Dong Sun (CC BY NC ND).

Short-tempered Type O is cooling off by sitting right in front of an electric fan, very noisily and repetitively complaining about the weather. Type B, so irritated, is on the verge of hitting Type O. Type AB is paying no attention to any of them. Image from Cartoonist Park's blog (CC BY NC ND).

Porywcza grupa 0 ochładza się elektrycznym wiatrakiem, bez przerwy głośno narzekając na pogodę. Zirytowana grupa B powstrzymuje się od uderzenia grupy 0. Grupa AB nie zwraca na nie uwagi. Rysunek z bloga Parka Dong Sun (CC BY NC ND).

Type AB, the rarest blood type, is always pictured as a sort of outsider, even an alien sometimes. In the image, AB is riding on a UFO while others are sitting on the ground. Image from Cartoonist Park's blog (CC BY NC ND).

Najrzadsza grupa krwi AB jest zawsze przedstawiana jako outsider, czasami nawet jako obcy. Na rysunku grupa AB leci na UFO, a pozostałe grupy krwi znajdują się na ziemi. Rysunek z bloga Parka Dong Sun (CC BY NC ND).

Mimo głosów krytyki zarzucających, że prace Parka zbytnio upraszczają złożoność ludzkiej natury, Koreańczycy je uwielbiają. (Rysunki pochodzą z jego bloga [kor. ], a nie z jego oficjalnej strony z Naver [kor])

Grupa A

Pozytywyaltruizm, lojalność, punktualność, rozwaga, perfekcjonizm, wytrwałość.
Negatywy: konserwatyzm, nieumiejętność wyrażania uczuć i myśli, upór, arogancja, sztywność, nieśmiałość.
OpisDobrze zorganizowani introwertycy. To osoby bardzo tajemnicze, nie potrafiące wyrażać uczuć oraz swoich myśli, co sprawia, że nierzadko są nierozumiani. Cechują się niezwykłą, obsesyjną wręcz lojalnością względem bliskich osób. Są uparte i trzymają się swoich poglądów bez względu na wszystko. Są sztywni, często nie potrafią się wyluzować. Mają słabą głowę.

Przykłady znanych osób:

Leeteuk, Sungmin, Kyuhyun (SuJu), CNU (B1A4), CL, Dara (2NE1), Zelo, Daehyun (B.A.P), Lay, Kai (EXO), GD (BingBang)

https://i0.wp.com/images6.fanpop.com/image/photos/32900000/GD-3-g-dragon-32981198-1280-1761.jpg?resize=238%2C327

Grupa B

Pozytywy: otwartość, wierność swoim pasjom, optymizm,  zdolność przystosowania, kreatywność.
Negatywy: nieodpowiedzialność, niecierpliwość, zapominalstwo, lenistwo, uzależnienie od opinii innych, egocentryzm.
Opis: Kreatywni indywidualiści (łowcy). Osoby uzależnione od opinii innych, mimo to mający poczucie indywidualności, odrębności od społeczeństwa. Nie są godne zaufania, są nieodpowiedzialne i zapominalskie. Nie mają cierpliwości i szybko się denerwują. Często mają wiele zainteresowań i pasji, które realizują. Kochają zwierzęta. Są otwarte, optymistyczne i potrafią dostosować się do każdej sytuacji. Mężczyźni z grupą krwi typu B są uważani za kobieciarzy (playboyów) i nie mają zbyt dobrej opinii w Korei.

Przykłady znanych osób:

Siwon (SuJu), Key, Minho, Taemin (SHINee), Baro (B1A4), T.O.P (BingBang), Amber f(x)), Yoona, Sunny, Jessica (SNSD)

https://i1.wp.com/images6.fanpop.com/image/photos/33300000/-T-O-P-top-from-big-bang-33335334-500-400.jpg?resize=318%2C254

 Grupa AB

Pozytywy: emocjonalność, inteligencja, empatia, racjonalność, trzeźwe myślenie, statyczność.
Negatywy: egocentryzm, niegodność do zaufania, niedelikatność, nieumiejętność przebaczania, nieprzewidywalność, dwulicowość.
Opis: Racjonalni geniusze. Postrzegani są jako osoby inteligentne, kierujące się rozumem, a nie sercem. Dobrze zarządzają pieniędzmi. Są nieprzewidywalni, zawistni, a jednocześnie empatyczni. Są pełni sprzeczności – mogą posiadać jednocześnie dwie antagonistyczne cechy, które będą ujawniać się w dogodnych momentach. Są dwulicowi i niegodni zaufania.

Przykłady znanych osób:

Heechul, Yesang (SuJu), SuHo (EXO), Park Bom (2NE1), Taeyang (BigBang), Jiyeon (T-ara)

https://i1.wp.com/images5.fanpop.com/image/photos/32000000/taeyang-big-bang-1800-x-2400-dara-2ne1-32033684-1800-2400.jpg?resize=297%2C397

Grupa 0

Pozytywy: solidność, ambicja, pewność siebie, umiejętność dążenia do postawionych sobie celów, otwartość, poszukiwanie mocnych wrażeń, szczerość, kontaktowi, pełni pasji.
Negatywy: próżność, nieczułość, bycie bezlitosnym, bezczelność.
Opis: Idealnie zrównoważeni, pewni siebie liderzy. Mają duszę wojowników. Często pasjonują się sportem, ponieważ jest to dla nich idealna okazja, by być na szczycie i osiągać sukcesy. Są bardzo ambitni, wytrwali w tym, co robią. Niekiedy obsesyjnie dążą do bycia najlepszymi. W grupie przeważnie zajmują stanowisko lidera. Nie boją się podejmować ryzyka – są odważni. W kontaktach międzyludzkich towarzyscy, kontaktowi i otwarci. Ta grupa uważana jest za najlepszą.

Przykłady znanych osób:

Onew (SHINee), Luhan, Kris, Sehun (EXO), Sulli (f(x)), HyunA (4minute), Minzy (2NE1), Suga (BTS)

https://i0.wp.com/fc07.deviantart.net/fs70/f/2014/077/7/5/_png_render__130__luhan__exo__by_larry1042k1-d7ao8zl.png?resize=227%2C341

Więc nie zdziw się, gdy w Korei ludzie przy pierwszym spotkaniu spytają Cię o grupę krwi 🙂

 

Pochwalcie się jaką macie grupę krwi 🙂

Źródła: GlobalVoices/South Korea/ABC k-popu

Edytor: Yoonrin

 

17
Dodaj komentarz

avatar
16 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
17 Comment authors
Aloo AriOrginalnaEwentualnieTotalnieWioletta (@Rossellinique)alex Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ada A
Gość

0 😉 Przez kpop przewróciłam mój dom do góry nogami , by znaleźć papier z moją grupą krwi xD. Znalazłam go przypadkowo, pare miesięcy później , ale chociaż wiem , bo ciekawość mnie zżerała .

kimchi
Gość
kimchi

Nudny ten post, radzę dodawać mniej w sumie nieistotnych informacji, które każdy raczej omija ( te pozytywy i negatywy poszczególnej grupy jakby żywcem przepisane z przypadkowej strony). Hwaiting ^^

Krejumi
Gość
Krejumi

Dziękuję za krytykę. Pozytywy i negatywy są przepisane z opisów grup. Rzadko żywcem kopiuję z innych stron, bo to moim zdaniem nie fajne. Wyjątek jest tylko wtedy, kiedy tłumacze post z innego języka, ale wtedy też próbuję to robić po swojemu, a nie słowo w słowo. Ponieważ ktoś się napracował, a ja to tylko skopiuję. Ja wolę pisać sama, korzystając z informacji w książkach, gazetach, ale też internecie. Choć nie jestem święta i zdarza mi się kopiować 😀 Staram się. Mam nadzieję, że inne notki Ci się spodobają. Od razu mówię, że nie będzie ich dużo, bo jestem tylko korektorką,… Czytaj więcej »

Sa Rang
Gość
Sa Rang

A moim zdaniem bardzo fajny post! W końcu wszystkie informacje porządnie zebrane, konkretne, logicznie ułożone + te słodkie rysunki <3 nie miałam o nich pojęcia i chętnie poszukam innych! Pozdrawiam ^^

Lavendova - Kim Hyuna
Gość

grupa 0 i Hyuna az raza realnoscia tych teorii XD wogole wiekszosc grup zgadza sie z zachowaniami tych idoli omg musze poszukac gdzies swojej ksiazeczki z grupa ;p mnie sie bardzo podobal post ♥

☾Two Moons. ☽ (@Julia02401226)
Gość

Mam grupę krwi AB i część co tam było napisane zgadza się. Jednakże umiem wybaczać, częściej odpuszczam sobie nerwy. Ale jeśli już kogoś nienawidzę to do końca.

Bardzo ciekawy wpis 🙂

jmin
Gość
jmin

Ja nie wiem jaką mam grupę krwi. Ale od jakiegoś czasu chciałabym, się dowiedzieć.

BTS/KPOP Fan
Gość

Moi obydwoje rodzice mają A, więc ja chyba też. I opis z A pasuje idealnie. Cudy post 🙂

exo-l :D
Gość

Mam grupę B <3 Post bardzo ciekawy, podobają mi się przykłady znanych osób ;3

Oliwia
Gość
Oliwia

0 <3 Jestem najlepsza !! Prawie wszystko się zgadza, oprócz trzech rzeczy 😀

Taehyungie ♥
Gość
Taehyungie ♥

Ja mam B, tylko czemu niektóre rzeczy się tak bardzo zgadzają to ja nie wiem XD

Tiffany
Gość
Tiffany

RH+ 😉

alex
Gość
alex

mam 0 i nic do mnie nie pasuje

Wioletta (@Rossellinique)
Gość

Mam B i niestety spora część pasuje 🙁 Niestety, bo jest kilka cech, których bardzo ale to bardzo w sobie nie lubię, ale też nie jestem na tyle zaparta by je zmienić..ehh

EwentualnieTotalnie
Gość
EwentualnieTotalnie

AB i chyba wszystko pasuje XD

Orginalna
Gość
Orginalna

a co jeśli ktoś ma grupę RH ??

Aloo Ari
Gość
Aloo Ari


https://polldaddy.com/js/rating/rating.jsMam AB…i w sumie nie wiem co myśleć. Mogę jedynie przyznać rację – ambiwalentność charakteru to cała ja.

%d bloggers like this: