Hinamatsuri, czyli dzień dziewcząt

Hina-matsuri – Święto Lalek, Święto Dziewcząt, obchodzone w Japonii w dniu 3 marca.

Jest to jedno z pięciu świąt sekku, przejętych z Chin. Hina-matsuri było świętowane już w epoce Heian 平安 (794-1192). Ponieważ dzień ten przypada w sezonie kwitnienia brzoskwiń (według kalendarza księżycowego), bywa on również nazywany Momo-no Sekku(Świętem Brzoskwiń). Momo znaczy brzoskwinia. Jest to dzień modlitwy w intencji dobrobytu dziewcząt – w trosce o ich zdrowie, właściwy rozwój fizyczny, powodzenie i szczęście.

Plik:Hinamatsuri17.jpg

Japońscy chłopcy obchodzą swoje święto (Tango-no Sekku) 5 maja. Obecnie 5 maja to także japoński odpowiednik Dnia Dziecka, Kodomo-no Hi (1 czerwca nie jest w Japonii obchodzony).

Święto Hina-matsuri wywodzi się od starożytnych chińskich praktyk magicznych, w trakcie których wszelkie grzechy cielesne, choroby i nieszczęścia przenoszono na lalki, a następnie usiłowano się ich pozbyć poprzez wrzucanie lalek do rzeki. W niektórych regionach Japonii również zachował się podobny stary zwyczaj zwany hina-okuri lub hagashi-bina, w którym papierowe lalki spławiane są z nurtem rzeki, późnym popołudniem 3 marca.

Figurki hinamatsuri nie są lalkami służącymi codziennej zabawie. Są wystawiane do oglądania w okresie do dwóch tygodni przed świętem 3 marca; powinny jednak być schowane w ciągu 3 dni po tym święcie. Istnieje przesąd, że jeśli nie schowa się lalek w odpowiednim czasie, to córka zostanie starą panną. Po zakończeniu prezentacji (która odbywa się w najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniu japońskiego domu) lalki są na powrót starannie pakowane do pudełek, gdzie czekają do następnego roku. Wiele kompletów takich lalek przetrwało całe stulecia – tym bardziej są one niezwykle cenne.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Wioletta (@Rossellinique) Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Wioletta (@Rossellinique)
Gość

Tak odległe kraje a tak podobne obrzędy. To pozbywanie się lalek bardzo przypomina mi naszą polską Marzannę 🙂

%d bloggers like this: