Chiński Nowy Rok

chny

Pochodzenie Chińskiego Nowego Roku określa się na wiele wieków wstecz, jednak poznanie dokładnej daty nie jest możliwe. 8 lutego 2016 rozpoczął się rok małpy. Ale co tak naprawdę wiemy o najważniejszym chińskim święcie?

Przygotowania do Chińskiego Nowego Roku

Chiński Nowy Rok jest świętem ruchomym, uzależnionym od kalendarza księżycowego. Kiedy stary rok zmierza ku końcowi, Chińczycy mobilizują się do realizacji swoich celów. Wielu z nich stara się spłacić długi i rozwiązać osobiste problemy. Wiąże się to z uporządkowaniem wszystkich rachunków, pożyczek i opłat. Zaczynają również kupować prezenty, dekoracje, jedzenie, a wszystko to na miesiąc przed świętem.

Obchody

W dzień poprzedzający Nowy Rok rodziny jedzą wspólny posiłek. W tym dniu żegnano boga ogniska domowego, który wyruszał w podróż, aby złożyć sprawozdanie przed Cesarzem Nefrytowym. Rytualnie palono wizerunek jego oraz konia, na którym miał dostać się do niebios. Z czasem przerodziło się to we wspólny wieczór rodzinny. Na stole gości kilka dań, takich jak ryby, kurczak, danie wegetariańskie oraz czasami specjalne, słodkie danie, zwane Fa-choi. Po posiłku nadchodzi czas zabawy – gra w kości, karty, loterię i madżonga. W tym dniu pozwala się dzieciom grać i wygrywać przy tym pieniądze. Wielu Chińczyków po kolacji odwiedza kwiaciarnie, aby kupić kwiaty i owoce, które zapewnią im szczęście. Kwiaty w donicach kupuje się w prezencie dla znajomych, lub innych członków rodziny. Oczywiście element prezentu, w zależności czy są to kwiaty czy też coś innego, powinien być koloru czerwonego. Popularną rośliną na Nowy Rok są kwiaty brzoskwini, które symbolizują długie życie.

W okresie noworocznym nie wolno denerwować się i krzyczeć na innych, a zwłaszcza na dzieci. W związku z tym wiele psot uchodzi dzieciom na sucho. Kilka dni przed Nowym Rokiem każda rodzina jest zajęta sprzątaniem domu, co można porównać do wypędzenia z niego nieszczęścia, które nagromadziło się przez cały rok. Należy unikać kłótni, przekleństw, czarnych ubrań oraz upuszczania różnych przedmiotów na podłogę. Dla Chińczyków Nowy Rok to nowa szansa, czysta karta, dlatego każdy powinien zacząć go jak najlepiej, aby być szczęśliwym.

Zwyczaje noworoczne

Charakterystycznym rytuałem noworocznym jest taniec lwa oraz taniec smoka  (舞龍舞獅 wǔlóng oraz wǔshī), które mają długą tradycję. Lwy pojawiły się w chińskiej kulturze podczas dynastii Tang. Jeden z cesarzy tej dynastii miał sen, w którym był atakowany przed demony, lecz został uratowany przez lwa. Na pamiątkę tego wprowadził nową tradycję noworoczną. Taniec smoka służy okazaniu szacunku dla tego mitycznego stwora. Nam jednak smoki nie kojarzą się najlepiej – ich wygląd budzi w nas strach. Natomiast Chińczycy uważają je za uosobienie dobroci i godności.

W Nowy Rok każdy kto nie jest zamężny lub żonaty otrzyma kopertę z pieniędzmi. Jednocześnie każdy kto jest zamężny lub żonaty powinien dawać pieniądze. Jest to znak powodzenia i dobrobytu. Koperty (koniecznie czerwone) zawierają również życzenia powodzenia w szkole lub rychłego zamążpójścia.

 

Rok małpy (1920,1932,1944,1956,1968,1980,1992,2004,2016)

O osobach urodzonych w roku małpy mówi się, że są inteligentne, zdolne i elastyczne. Są bardzo pomysłowe, dlatego łatwo rozwiązują problemy. Małpy mają dobre pomysły, rozsądek i są spragnione wiedzy. Nie odkładają zadań na półkę, tylko stawiają czoło problemowi natychmiast, co sprawia, że odnoszą sukcesy. To także sprawia, że są aroganccy i patrzą na innych z góry. Pasują do osób urodzonych w Roku Małpy albo Szczura. W Chinach południowych wzniesiono na cześć małpy wiele świątyń, w których czczono ją jako Qitian dasheng (Wielkiego Świętego Równego Niebu). W tradycji ludowej natomiast małpa symbolizuje cudzołożnika.

new-year-zodiac

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
NowKpoperkajunhyoseong Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
junhyoseong
Gość
junhyoseong

Super! Bardzo ciekawe 🙂
Sama jestem z roku Tygrysa 😀

NowKpoperka
Gość
NowKpoperka

Ja jestem z roku Owcy ^^

%d bloggers like this: