INNE

Zmarła pierwsza koreańska reżyserka filmowa, Park Nam Ok

8 kwietnia Park Nam Ok, pierwsza koreańska kobieca reżyserka filmowa, zmarła w wieku 94 lat. Reżyserka zmarła z naturalnych przyczyn w swoim domu w Los Angeles, w Kalifornii.

Park Nam Ok po raz pierwszy przykuła uwagę opinii publicznej w 1955 roku za sprawą swojego czarno-białego filmu „Widow” i została pierwszą kobiecą reżyserką filmową w Korei. Jej film pokazywał problemy i kłopoty, które otaczały owdowiałą kobietę podczas wojny, co w tamtych czasach było kontrowersyjnym tematem.

Problemy z jakimi zmagała się Park Nam Ok jako kobieca pionierka w zdominowanym przez mężczyzn przemyśle filmowym widać dobrze na jej zdjęciach z tamtego czasu. Park Nam Ok musiała pogodzić swoją reżyserię z całoetatowym byciem matką. Na zdjęciu powyżej możemy zobaczyć jak nosi małe dziecko na plecach na planie swojego filmu. Była kluczową figurą w przetarciu drogi dla kobiet w filmowym przemyśle.

Na jej cześć Women In Film Association of Korea wyprodukował w 2001 roku dokument „Beautiful Life”, by podzielić się jej historią ze światem. W wywiadzie nakręconym na potrzeby dokumentu, Park Nam Ok powiedziała: „Ogromnie cierpiałam podczas kręcenia ‚The Widow’, ale patrząc w przeszłość, dałabym wszystko, by ponownie przeżyć te dni”.


źr: (1)

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o