Czekając na znak z niebios – czyli motyw potopu, oraz powstanie ciał niebieskich w koreańskiej mitologii

tumblr_nb6s9b70gj1tbghqao1_500

Motyw potopu pojawia się w wierzeniach wielu kultur. Można go również znaleźć w najpopularniejszej książce świata jaką jest Biblia. Każdy z nas słyszał o Noe, który wybudował wielki statek, by uratować po parze zwierząt ze wszystkich gatunków, jak również swoją rodzinę.

Potop doprowadza do niemal całkowitej zagłady grzesznego rodzaju ludzkiego, dając jednocześnie człowiekowi szansę na zbudowanie nowego, lepszego świata.

Znak z niebios

Według koreańskiego mitu, w odległych czasach ziemię pokryła ogromna ilość wody, która niemal doprowadziła do całkowitej zagłady życia. Podczas tej gigantycznej powodzi wiele gatunków zwierząt, roślin i niemal wszyscy ludzie zginęli. Przy życiu zostało tylko pewne rodzeństwo, które dryfowało na pniu drzewa przez wiele dni. W końcu dopłynęli do wierzchołka góry i tam przeczekali potop.

Na początki nie żyli ze sobą jak mąż z żoną (pomimo tego, że los gatunku ludzkiego leżał w ich rękach), ponieważ oczekiwali znaku z niebios pozwalającego im na to. Pewnego dnia staczali z góry głazy – siostra po jednej stronie, góry, brat po drugiej. Zobaczyli wtedy, że kamienie spadły na dół i ułożyły się jeden na drugi. Zinterpretowali to jako znak od niebios pozwalający im na wspólne życie jako małżeństwo. Później mieli wiele dzieci, wnuków, prawnuków, aż w końcu zaludnili całą ziemię na nowo.

Jackie-Kim-Korean-Folk-Art-Min-Hwa-15

Pomocne owady

Inną wersję potopu możemy znaleźć w kolejnej pieśni. Tutaj kluczową rolę odgrywa syn wielkiego drzewa laurowego i niebianki. Ojciec-drzewo uratował syna Mok Dorjong’a z potopu. Płynął on na drzewie laurowym i pomagał innym zwierzętom. Uratował w ten sposób mrówki, komary (tak btw. nie wiem po co tych krwiopijców uratował, teraz przez nie cierpię ;-; ) i innego chłopca. Po paru dniach dopłynęli do góry, którą zamieszkiwała kobieta wraz z dwoma córkami – jedna była rodzona, a druga przybrana.

Kobieta zajęła się chłopakami – nakarmiła, zapewniła dach na głową, a ci z wdzięczności pomagali jej w gospodarce. Po pewnym czasie okazało się, że nikt inny nie ocalał. Kobieta postanowiła wydać swe córki  mężczyznom. Dla rodzonej córki chciała wybrać lepszego kandydata, a w jej oczach był nim Mok Dorjong. Nie spodobał się ten pomysł drugiemu chłopakowi, gdyż rodzona córka również mu się bardzo podobała.

By udowodnić swą wartość, kobieta poddała mężczyzn wielu próbom, które Mok Dorjong przeszedł bez problemu, dzięki pomocy owadom, które wcześniej uratował. Jednym z zadań było oddzielenie ziaren prosa od piasku. Mrówki z wdzięczności pomogły mu w tym zadaniu, zaś komary w nocy, w ciemnościach wskazały mu drogę do pokoju, w którym czekała jego wybranka.

Drugi mężczyzna ożenił się z drugą dziewczyną, a obie pary żył długo i doczekały się licznego potomstwa.

Hyewon-Dano.pungjeong

Koreański czerwony kapturek

Według mitów wysoko w górach mieszkała wdowa z trojgiem dzieci. Pewnego razu gdy wracała z wioski do domu zauważył ją tygrys. Uknuł on plan – przybrał postać wdowy i dostał się do domu. Podstępny drapieżnik pożarł najmłodsze dziecko kobiety. Starsze uciekły na drzewa, skąd dostały się do nieba. Siostra przemieniła się w słońce, a brat w księżyc. Tam tygrys już ich nie dosięgnął, a jego samego spotkała wielka kara. Próbując złapać rodzeństwo spadł z dużej wysokości i zginął.

W innej wersji mitu, bohaterkami są cztery kobiety – matka i trzy córki. Matkę pożarł zły tygrys, a dziewczynki uciekły do nieba zamieniając się w jasną gwiazdę, słońce i księżyc.

Korean-fierce-horangi-tiger-W

Trzy krainy

W mitach możemy też znaleźć wytłumaczenie występowania takich zjawisk jak zaćmienie słońca i księżyca. Wierzono, że istnieją trzy krainy: niebiańska, podziemna i ziemiańska.

W niebie istniała strefa ciemności, której władca tęsknił za światłem. Wysłał on więc po słońce i księżyc psy. Jednakże z powodu gorąca, psy nie były w stanie pojmać słońca. Księżyc z kolei był zimny i psy nie mogły go utrzymać. Kiedy więc następowało zaćmienie mówiono, że to psy trzymają w paszczach ciała niebieskie, by dostarczyć je swemu panu.

6214ac5050d9e73d28a69fc36f5d945f

Uczynni synowie

Teraz będzie historia, która tłumaczy pojawienie się gwiazd na niebie, a dokładniej gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy. Główną postacią tej opowieści jest wdowa z siedmioma synami. Chłopcy kochali matkę i pomagali jej jak tylko mogli. Pewnego razu jeden z synów zauważył, że matka spędza noce poza domem. Chłopak postanowił ją śledzić, by dowiedzieć się, gdzie się ta w nocy wymyka.

Wyszło na jaw, że w nocy odwiedza ona chatę pewnego wdowca. Żeby się do niego dostać, za każdym razem musi przejść przez zimny strumień. Syn postanowił jej pomóc i powiedział braciom o całej sytuacji. Ci wspólnie wybudowali mostek, by kobieta mogła przejść spokojnie nad strumieniem.

Kobieta była szczęśliwa, że nie musi moczyć sobie nóg. Zapragnęła wtedy by jej dobroczyńcy, gdy zakończą swój żywot zamienili się w gwiazdy. Prośba została spełniona, a od tej pory siedmiu synów możemy ujrzeć na sklepieniu niebieskim jako gwiazdozbiór Wielkiej Niedźwiedzicy.

fa1347a20718c9ffb16f0b6434310ced


Kolejna porcja mitologi. Jako, że seria zaciekawiła, zamierzam ją kontynuować ^^ Postaram się by jutro pojawił się kolejny wpis, tym razem o motywie zwierząt w mitach koreańskich 🙂 Zapraszam do czytania! Dla tych co nie czytali poprzedniej części, to zapraszam – o tutaj.

Edytor: Milkyun

6
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
MizzuSeoulMusicnikolaj jebievdenkoSaero starlight~Wioletta (@Rossellinique) Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Min-nnie
Gość
Min-nnie

Podoba mi się ^^

Wioletta (@Rossellinique)
Gość

Ciekawe te opowieści, i fajnie czasem zobaczyć jak inne spojrzenie mogła mieć inna kultura 🙂

Saero starlight~
Gość
Saero starlight~

Czekam na zwierzęta 😊

nikolaj jebievdenko
Gość
nikolaj jebievdenko

Bardzo mi się podoba! Czekam na dalsze części! ^^

SeoulMusic
Gość

Spoko, czegoś nowego się dowiedziałem;p Czekam na więcej:)

Mizzu
Admin

Wszystkie zdjęcia przestały działać. 😉

%d bloggers like this: