Nowy rodzaj idoli. Czyli „krótka” rozprawka o fenomenie łyżwiarstwa figurowego w Azji

±è¿¬¾Æ, ¿ì¾ÆÇÑ °¥¶ó¼î

Jeżeli ktoś naprawdę interesuje się kulturą Azji, bądź jakiegokolwiek kraju Dalekiego Wschodu, z pewnością zauważył jaką coraz większą rolę w ich kulturze odgrywa łyżwiarstwo figurowe. Człowiek poprzez zagłębianie się w ich kulturę mimowolnie zostaje wciągnięty w ten niezbyt doceniany w Polsce sport.

U mnie było na odwrót. Ja weszłam w świat Azji poprzez łyżwiarstwo figurowe. Od małego rosłam wraz z miłością do tego sportu, którą odziedziczyłam po rodzicach. Nigdy nie zapomnę jakie wrażenie wywarła na mnie Kim Yuna czy Hanyu Yuzuru, kiedy zobaczyłam ich występujących po raz pierwszy, jeszcze w sekcji juniorów. Dlatego też chciałabym w miarę możliwości, pokrótce przybliżyć wam ten świat. Wytłumaczyć dlaczego Azjaci tak bardzo kochają ten sport, dlaczego na każdym kroku możemy odnaleźć na półkach sklepowych podobizny, zdjęcia łyżwiarzy na różnorodnych produktach, niczym najwyższej klasy idoli. Idoli, którymi są, ale w troszkę innym sensie.

BwcngcnCAAAzvTp

Przysłowiowe półki sklepowe w Japonii z wizerunkiem bohatera narodowego, Yuzuru Hanyu.

kim-yuna-hite-beer-1

Reklama z Yuną Kim, ” Korean Queen”.

Dlatego też chciałabym stworzyć cykl postów związanych z tym sportem. W każdym poście będę stopniowo przybliżać wam informacje na temat tego sportu, by w pełni zrozumieć jego fenomen. W każdym poście będziecie mogli przeczytać coś bardziej teoretycznego jak: zasady punktacji, programy, zawody, rodzaje skoków, piruetów itd.

Każdy post będzie zawierał również historię jednego znanego azjatyckiego łyżwiarza, łyżwiarki. Mam nadzieję, że ten zakątek Azji spodoba wam się i wciągnie w swe ramiona. ^^

Ale po kolei

Łyżwiarstwo figurowe oficjalnie jako dyscyplina olimpijska została zatwierdzona w 1908 roku, jednakże jej korzenie sięgają jeszcze dalej, gdyż ISU (International Skating Union) zostało założone już w 1892 roku. Według definicji jest to „zimowa dyscyplina sportu, polegająca na jeździe na łyżwach oraz wykonywaniu dodatkowych elementów: skoków, piruetów, kroków, spiral oraz podnoszeń”.

Już na podstawie tej definicji można wywnioskować, że sport ten wymaga zdolności tanecznych, akrobatycznych, wyczucia rytmu, dobrej giętkości, koordynacji ruchów, ale również zdolności interpretacyjnych. Mocna psychika również jest wskazana. A ta się przydaje, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że większość łyżwiarzy (a przynajmniej ci, którzy z powodzeniem odnoszą sukcesy) zaczyna jeździć w wieku 4-7 lat. Nie można zapomnieć również o zajęciach z baletu, hip-hopu, gimnastyki artystycznej i regularnych wizytach w pobliskiej siłowni. Sport ten jest zaznaczony wieloma wyrzeczeniami, jednakże kiedy odniesie się sukces, trudności te zostają odrzucone w niepamięć.

Obecnie rozgrywane są zawody w następujących kategoriach: jazdy indywidualnej kobiet i mężczyzn, par sportowych, par tanecznych i łyżwiarstwa synchronicznego.

BN-ML142_jskate_DV_20160203222036

Yuzu wykonujący piruet Biellman – jeden z najtrudniejszych piruetów w łyżwiarstwie. Jest obecnie jednym z niewielu zawodników w jeździe indywidualnej mężczyzn, którzy potrafią go zrobić. Bardziej rozpowszechniony jest w jeździe indywidualnej kobiet.

SP, FS, TSS, TES, PCS – czyli pierwsze zawroty głowy

Każde zawody dzielą się na dwie części: program krótki – SP i program dowolny FS. Program krótki, jak sama nazwa wskazuje, może maksymalnie trwać 2 minuty i 50 sekund. Każdy łyżwiarz/łyżwiarka/para musi wykonać tzw. części obowiązkowe, różne dla każdej kategorii. Części obowiązkowe regulowane są poprzez regulaminy ISU. Brak jakiegokolwiek obowiązkowego elementu lub jego niewykonanie skutkuje obniżeniem punktacji, co jest mocno odczuwane przez łyżwiarzy. Pary taneczne są o tyle wyjątkowe, że co roku każda para w SP wykonuje ten sam rodzaj tańca, który zmienia się co roku – np. flamenco, rumba, tango itd.

Program dowolny jest dłuższy od programu krótkiego. Dla mężczyzn i par trwa on 4 minuty i 30 sekund, dla pań 4 minuty. Dla juniorów odpowiednio jest skracany o 30 sekund. W programie tym nie ma wytyczonych części obowiązkowych, łyżwiarz może dowolnie się zaprezentować, jednakże całość ma być dobrze zbalansowana.

FS dzieli się na dwie części, które można z łatwością rozróżnić (często zaznaczony akcent w utworze muzycznym, bądź zmiana tempa, piosenki). W drugiej części dolicza się w punktacji 10% bonus do trudniejszych elementów. W jeździe indywidualnej są to skoki.

W programie dowolnym są nałożone pewne ograniczenia, jeżeli chodzi o liczbę skoków, które łyżwiarz może wykonać. Jest to tzw. „Zasada Zayaka”. Reguluje ona ilość skoków, by wyrównać w miarę możliwości łyżwiarzy o różnorodnej kondycji, sile. Przed 1982 rokiem kiedy zasada ta została utworzona, dużą przewagę mieli łyżwiarze z dużą ilością energii, siły, wykonujący nawet po kilkanaście skoków w ciągu jednego programu.

Każda karta punktacyjna występu dzieli się głównie na trzy sekcje TSS, TES i PCS.

TES – Total Element Score – punktacja za część tzn. techniczną, w której skład wchodzą skoki, piruety, spirale, podnoszenie itd.

PCS – Program Component Score – punktacja za komponenty, sekwencje kroków i interpretację. Tzn. pełność łuków, sposób jazdy, odbicia się od tafli i wiele innych czynników, na które człowiek zazwyczaj nie zwraca uwagi, ale bardzo wpływają na ogólny wygląd jazdy łyżwiarza.

TSS – Total Segment Score – wynik końcowy, składająca się z TES i PCS.

gp-rus-shoma-uno-jpn-621069206

Shoma Uno podczas sekwencji kroków.

Tak! Przebrnęliśmy właśnie przez podstawową teorię, którą raczej wszyscy, którzy choć odrobinkę interesują się łyżwiarstwem, powinni znać (według mnie przynajmniej xD), żeby choć trochę zrozumieć naszych „idoli”.

chi-to-yuna-kim-hail-and-farewell-20140304-001

Edytor: Milkyun

6
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Min-nnieI like thatSeoulMusicWioletta (@Rossellinique)stefiiania Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mysertious
Gość
Mysertious


https://polldaddy.com/js/rating/rating.jsPotrzebowałam takiej serii 😀
Dziękuję, że będziesz ją pisać :3

stefiiania
Gość

Yuzuru jest genialny, od roku mam obsesje na jego punkcie, jest niesamowity <3

Wioletta (@Rossellinique)
Gość

Choć sportem tym się nie interesuję to jednak rzeczywiście załapałam o co chodzi z programem krótkim i dowolnym, troszkę się jednak tych konkursów obejrzało 😉
Post bardzo zaskakujący, ale pozytywnie. Coś nowego, świeżego i ciekawego. Mam nadzieję, że wytrwasz i poprowadzisz tę serię tak długo jak będziesz chciała 😉

SeoulMusic
Gość

Jak przeczytałem całość, to od razu wpisałem na yt łyżwiarstwo figurowe i powiem że sztos^^

I like that
Gość
I like that

Fanka tego sportu nie jestem ale wielki podziw dla sportowców którzy wkladaja wiele serca i wysiłku w naukę jazdy na lodzie.

Min-nnie
Gość
Min-nnie

Jedyny sport, jaki oglądam (okazjonalnie, ale jednak!). A sama YoI bardzo lubię, mimo niedociągnięć ^^

%d bloggers like this: