Od dziewczynki do Gejszy – nauka

 

Znalezione obrazy dla zapytania gejsza

Gdy spytamy się kogoś na ulicy kim jest gejsza, częsta odpowiedź jak pada to „kobieta do towarzystwa” lub „prostytutka dla bogatych”.
Odpowiedzi te od razu narzucają nam myśl, że jedyną rzeczą jaką oferowały takie kobiety to zaspokojenie seksualne. W jakimś stopniu mają oni racje, gdyż profesja ta powstała właśnie ze środowiska prostytutek, lecz z czasem zaczęło się to zmieniać. Gejsze zaczęły rezygnować z tego typu usług, dlatego też zaczęto tworzyć osobne dzielnice, aby zaprzestano kojarzyć je z dzielnicami miłości. W pewnym stopniu podkreślało to ich wyższość, a także szacunek wobec ich samych. Po pewnym czasie zaczęły powstawać szkoły gejsz zwane okiya. To tam przez sześć lat kandydatka zwana Maiko uczyła się jak zostać gejszą. Często były to dziewczynki z biednych rodzin w wieku od 10 do 12 lat, które były sprzedawane do tego typu szkół. Za to nauka nie odbywała się natychmiast, pierwsze kilka miesięcy kandydatka była uczona dyscypliny i porządku, dlatego często sprzątała i usługiwała gejszom w czasie pobytu w okiya.

snapshot_092.png
Gdy dziewczynka zostaje Maiko, zaciąga ona u Matki okiyi dług za pobyt, a także naukę, który spłacany jest w czasie, gdy adeptka zostaje Gejszą.

 

Po ciężkich miesiącach Matka (osoba rządząca w okiyi) decydowała czy dana dziewczyna może zacząć nauki. Po podjęciu odpowiedniej decyzji wybranka już następnego dnia była przygotowywana do nauk. W większości wypadków wszystkie kandydatki na gejsze w danym mieście uczyły się w tej samej szkole. Za to nauka polegała między innymi na nauce gry na Shamisenie, Shakuhachi  i Biwie, po za tym uczyła się także tradycyjnych tańców, parzenia herbaty i śpiewu.

 

bachido_shamisen_koshamisen2_2.jpg
Shamisen w dosłownym tłumaczeniu oznacza „struny trzech smaków”.
japanese_shakuhachi_bamboo_flute_by_worldwindsmusic-d5f9dd2
Shakuhachi jest w wykonane z bambusa, za to dosłowne tłumaczenie nazwy odnosi się do długości instrumentu (1,8 stopy = 55 cm).

 

KaedeSuosomeRadenBiwa
Biwa jest uznawana za japoński odpowiednik europejskie lutni.

 

Prócz tego asystowała najstarszej gejszy w okiya, przez co uczyła się jak zakładać kimono i jak korzystać z kosmetyków. Po kilkudziesięciu miesiącach nowicjuszka była gotowa na swoją pierwszą wizytę z klientami, gdzie towarzyszyła jej starsza gejsza. Początki nie były łatwe tym bardziej, że starsze gejsze nie zawsze pomagały Maiko. Mimo to był to czas, gdy początkująca miała okazje poznać herbaciarnie, a także obserwować jak należy postępować z klientami. W dodatku poznawała także różne ważne osobistości, które mogły jej pomóc w przyszłej karierze. W tym okresie dochodziło także spanie na stołku i nauka chodzenia na okobo, czyli podwyższanych butkach, które miały za zadanie nauczyć Maiko chodzenia drobnymi krokami.

 

15066475248_5f3d84eee6_b
Koturn okobo mierzy od 10-15 cm, za to nazwa wywodzi się od odgłosu jakie wydają.

 

Prócz tego uczono ją zakładania kimona, jakie noszą starsze Gejsze. Poznawała tajniki uwodzenia mężczyzn gestami i mową ciała. A po ciężkiej sześcioletniej nauce z niedoświadczonej Maiko wyrastała piękna i utalentowana gejsza.

 

W następnym poście opiszę bardziej szczegółowo makijaż i ubiór.

Edytor: Milkyun

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
dairodLuLucyferAnonimSaero starlight~ Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Saero starlight~
Gość
Saero starlight~

Ciekawe,ciekawe 😀

Anonim
Gość
Anonim


https://polldaddy.com/js/rating/rating.jsUwielbiam tego typu posty 😁 Dzięki za ciężką prace 🙇🏻‍♀️

LuLucyfer
Gość
LuLucyfer

Dla tych, co interesują się kultem gejsz polecam przeczytać „Wyznania gejszy”, a dla tych, którzy po prostu lubią azjatycką kulturę i akcję polecam „Dziewięć kręgów nieba” 🙂

dairod
Gość
dairod

Masz racje, głównie polecam tą pierwszą opcje gdyż to właśnie ta książka zainteresowała mnie tym tematem

%d bloggers like this: