Nowy rodzaj idoli. Czyli „krótka” rozprawka o fenomenie łyżwiarstwa figurowego w Azji – Yuna Kim (1/2)

w3-ice-time-a-20140222


Yuna Kim (Hangul: 김연아, Hanja: 金姸兒), urodziła się 5 września 1990r, na zachodzie znana jako Kim Yuna. Była profesjonalna łyżwiarka figurowa. Jest złotą medalistką olimpijską z 2010 roku, zdobyła również srebro na Olimpiadzie w Sochi w 2014 roku. Mistrzyni świata z roku 2009 i 2013; złota medalistka Mistrzostw Czterech Kontynentów w 2009r; trzykrotna mistrzyni GPF (2006-2007,2007-2008,2009-2010), złota medalistka Mistrzostw Świata Juniorów w 2006, mistrzyni JGPF w 2005. Ponad to sześciokrotnie zdobyła złoto na Mistrzostwach Kraju w Korei (2003, 2004, 2005, 2006, 2013, 2014) + cały stos srebrnych i brązowych medali ^^

Kim jest pierwszą łyżwiarką figurową z Korei Południowej, która wygrała złoty medal w Finałach Grand Prix Juniorów i Seniorów, zawodach ISU i Olimpiadzie zimowej. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych sportowców w Korei. Ponad to ciągle jest w ścisłej czołówce „Najbardziej pożądanych kobiet w Korei Południowej”. Często nazywana „Oueen Yuna” przez zagraniczne, jak i lokalne media. Była rekordzistka świata w SP, FS i CT (suma SP i FS). Pokonała rekord świata aż 11 razy. Jest również pierwszą łyżwiarką, która przekroczyła próg punktowy 140 i 150 w konkurencji pań w programie dowolnym, jak i 200, 210 i 220 w CT. W całej jej karierze nigdy nie wylądowała na ważnych zawodach poza podium. Nazywana jest jedną z najlepszych łyżwiarek świata w historii tej dyscypliny. Była najlepiej opłacanym sportowcem podczas Olimpiady w 2010 roku. Znalazła się również na liście Forbesa najlepiej opłacanych sportowców, zajmując kolejno 5, 7, 6 i 4 miejsce w latach 2010,2012,2013 i 2014. Pojawiła się również na liście Time’a w Top 100 „Najbardziej wpływowych ludzi świata w 2010 roku”. Znaleźć ją również można na szczycie listy Forbes „Najbardziej wpływowych koreańskich celebrytów w 2010 roku”, wyprzedzając m.in. SNSD, a następie w latach 2011-2015 zajmowała miejsca w ścisłej czołówce tego rankingu.

yuna-kim.jpg

Życie prywatne

Kim urodziła się 1990 roku w Buncheon, Gyeonggi-do i przeprowadziła do Gunpo, kiedy miała 6 lat. Początkowo trenowała w Korei, później w maju 2007 roku przeniosła się do Toronto na 4 lata, by trenować pod skrzydłami Briana Orsena, który trenuje obecnie takich łyżwiarzy jak Yuzuru Hanyu, Javier Fernandez.

Jest chrześcijanką, po tym jak w 2008 roku pewien katolicki doktor pomógł jej wyleczyć liczne urazy, których się nabawiła w 2006 i 2007 roku. Na bierzmowaniu przyjęła imię „Stella Maris” oznaczająca tyle co: „Najświętsza Maria Panna Gwiazda Morza”. Podczas zawodów często robiła znak krzyża oraz nosiła różaniec.

W 2013 roku ukończyła studia na Korean University, kończąc edukację sportową, a w kwietniu 2016 roku oddała organizacjom charytatywnym ponad 3.1 won (2,67 milionów dolarów). 

images-2

Wczesna kariera

Kim zaczęła jeździć w wieku 6 lat. Jej trenerem w tamtym okresie był Ryu Jong Hyun, który przekonał jej matkę do kontynuowania nauki w tym kierunku, ponieważ jak to określił: „Jej córka może być światowej klasy łyżwiarką w przyszłości.” I w sumie nie mylił się.

W wywiadzie przeprowadzonym w 2011 roku Yuna podziękowała trenerom, którzy zauważyli jej talent do jazdy, mówiąc: „Moi trenerzy powiedzieli mi, że moje mięśnie i struktura ciała jest idealna do jazdy. Urodziłam się z dobrym „narzędziem”, może nawet więcej niż talentem. Miałam szczęście, że moi trenerzy to wcześnie zauważyli i pomogli mi się rozwijać. Wiele ludzi nie wie, że ma predyspozycje do tego sportu.”

Podczas jej juniorskich lat Korea Południowa miała niewiele udogodnień dla łyżwiarzy. Kim w wywiadzie przeprowadzonym przez CNN w październiku 2010 roku, powiedziała:

„Gdy zaczynałam jeździć, nie było wiele lodowisk w Korei, a te które istniały były publiczne. Nawet teraz, gdy łyżwiarze chcą trenować, muszą robić to bardzo wcześnie rano lub późno w nocy. Ponadto nie ma wystarczającej liczby lodowisk, żeby pomieścić wszystkie drużyny łyżwiarskie, przez co łyżwiarze jednego dnia trenują na jednym lodowisku, a drugiego dnia już na innym. Problemem jest również to, że na tych lodowiskach zazwyczaj jest zbyt zimno, co przekłada się na zwiększone ryzyko urazów.”

Pierwszy raz na międzynarodowych zawodach wystąpiła w 2002 roku podczas Triglav Trophy na Słowacji, gdzie wygrała złoty metal w kategorii nowicjuszy (poziom jeszcze niższy od juniorów). Rok później zdobyła złoty medal podczas Mistrzostw Krajowych Korei, pokonując o wiele starszych rywali, będąc najmłodszą złotą medalistką w historii kraju. (Podczas mistrzostw krajowych nie ma podziału na kategorie wiekowe)

Debiut juniorski Kim nastąpił w 2004 roku, kiedy brała udział w eliminacjach do Grand Prix Juniorów. Zdobyła wtedy srebrny medal w finałach GPF, a wcześniej w eliminacjach zdobyła srebro i złoto.  W sezonie tym zdobyła również srebro na Mistrzostwach Świata Juniorów.

W sezonie 2005/2006 nie uczestniczyła w Olimpiadzie Zimowej z powodu zbyt młodego wieku, zamiast tego wygrała GPF i złoto na Mistrzostwach Świata Juniorów, pokonując Mao Asadę o 24,19 pkt.

SBS_00_00009

Yuna za czasów juniorskich.

Kariera w Seniorach

Żeby przygotować się do debiut seniorskiego, przeniosła się do Toronto w Kanadzie. Podczas jej debiutu w 2006/2007  bez problemu zdobyła złoto na finałach GP. Jednakże w tym samym roku musiała zrezygnować z obrony tytułu mistrzyni Korei z powodu urazu. W styczniu 2007 roku okazało się, że choruje na wczesne stadium Dyskopatii (pierwszy z oznaków choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa). Jednakże w tym samym roku wystartowała na Mistrzostwach Świata i ustanowiła nowy rekord świata w SP w jeździe indywidualnej kobiet.

Ostatecznie zdobyła 3 miejsce i rozpoczęła współpracę z Brianem Orsenem, o którym wspominałam już wcześniej.

W sezonie 2007/2008 wygrała finały GP, ale była zmuszona ponownie zrezygnować z Mistrzostw Kraju i Czterech Kontynentów z powodu urazu biodra. Jednak pomimo urazu biodra i bólu kręgosłupa wystartowała w 2008 roku na Mistrzostwach Świata, wygrywając brąz.

 W finałach GP w sezonie 2008/2009 stanęła na podium, ale na drugim miejscu, za Mao Asadą. Podczas Mistrzostw Czterech Kontynentów ustanowiła nowy rekord w programie krótkim i wygrała złoto. Na Mistrzostwach Świata znowu pobiła swój poprzedni rekord i wygrała pierwszy tytuł Mistrza Świata.

Sezon 2009/ 2010 był wyjątkowo dla niej obfity, znowu ustanawiając rekordy świata i wygrywając złoto na finałach GP oraz na Olimpiadzie Zimowej w Vancouver w 2010 roku. Następnie wygrała srebro na Mistrzostwach Świata, ale jak sama przyznała nie miała motywacji po wygraniu złota na Olimpiadzie.

Program krótki, występ podczas Olipmiady Zimowej w 2010 roku. Rekord osobisty.

Program dowolny, występ podczas Olimpiady Zimowej w 2010 roku. Rekord osobisty

YuNaKimInVancouver.jpg

I zaczynają się schody

We sierpniu 2010 roku Kim i jej trener Brian zakończyli współpracę ze sobą. Pierwszym, który to ogłosił był Brian. Odwołanie Orsena zostało uznane za „nagłe i niespodziewane”, a żaden oficjalny powód nie został ogłoszony. Brian odciął się od mediów mówiąc, że nie chce być rozproszony dla reszty jego łyżwiarzy. Kim chwilę po tym oskarżyła publicznie Briana o kłamstwo. Na oficjalnej stronie napisała, że od kilku miesięcy jej relacje z Orsenem były „dziwne i niezręczne” i  zaskoczyło ją ogłoszenie wydane przez Orsena. Powiedziała, że to za jej decyzją poszli w różne strony i informacja ta nie musiała zostać upubliczniona w taki sposób. Pomimo ich rozstania Orsen udzielał wywiadów na temat Kim, a 25 sierpnia ujawnił nawet program Kim na nadchodzący sezon ku ogólnemu oburzeniu, ponieważ ani Kim, ani jej choreograf nie wydał na to pozwolenia. Kim ostatecznie zmieniła bazę treningową i przeniosła się do Los Angeles.

Szczerze, to pamiętam całą tę sytuację. Z mojej perspektywy była ona bardzo dziwna. Oboje oskarżali się o kłamstwa i pomówienia, było bardzo nieciekawie, ale przyznać muszę, że Brian przesadził z ujawnieniem programu Kim. O co naprawdę chodziło? Do tej pory nie wie nikt. Brian jednakże szybko się pozbierał, „adoptując” Yuzuru jak i Javiera. A Yuna? No cóż, tu już się robi nie za ciekawie.  

Kim zrezygnowała z udziału w GP, ponieważ „chciała się skupić na Mistrzostwach Świata”, na których ostatecznie zdobyła srebro w 2011 roku.

Później z powodu „obowiązków w związku ze staraniem się Korei o przyznanie Olimpiady Zimowej w 2018” nie wystartowała w sezonie 2011/2012.

W lipcu 2012 roku wyraziła chęć powrotu do rywalizacji, jednakże nie została zakwalifikowana do serii Grand Prix, przez co startowała w mniejszych konkursach, by zakwalifikować się na Mistrzostwa Świata w 2013 roku. Wróciła ponadto to Korei by trenować pod okiem swoich starych trenerów z dzieciństwa. By zakwalifikować się na Mistrzostwa Świata musiała również wystartować po długiej przerwie w Mistrzostwach Korei. Ostatecznie zdobyła złoto i stała się ponownie Mistrzynią Świata w 2013 roku.  Tytuł ten zapewnił jej miejsce na Olimpiadzie Zimowej w Sochi w 2014 roku.

NISI20120505_0006296054_web

Ostatni sezon i zimowa olimpiada w 2014 roku

Na początku sezonu zostało ogłoszone, że Kim nie weźmie udziału w serii Grand Prix z powodu urazu prawej stopy. Wzięła jednak udział w Mistrzostwach Kraju i w Olimpiadzie Zimowej, wokół której narosło wiele kontrowersji. Ponieważ jak zwykle (serio, cały czas tak się dzieje z Rosjanami) wyrosła znikąd pewna Rosjanka Adelina Sotnikowa, o której praktycznie nikt nic nie słyszał (nie no, słyszało się, ale malutko) i jakimś cudem wygrała, pomimo tego, że jej program był gorszy technicznie od Yuny Kim, która ostatecznie zdobyła srebro. Pojawiły się wtedy oskarżenia kierowane do sędziów o korupcję itd.

W sumie Rosja lubi takie sprawy, czyż nie? Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że z powodu urazu Pluszczenko musiał zrezygnować z udziału w jeździe indywidualnej mężczyzn, a był przecież głównym kandydatem do złota.

Rosja chciała koniecznie mieć złoto w ich ukochanej dziedzinie sportu, zwłaszcza, że olimpiada odbywała się u nich i w sumie ostatecznie dopięła swego, pozostawiając kość niezgody pomiędzy Rosjanami i Koreańczykami, jak również w całym tym światku.

Program krótki na Olimpiadzie Zimowej z 2014 roku

Program dowolny na Olipiadzie Zimowej z 2014 roku

Po olimpiadzie Yuna Kim oficjalnie zakończyła swoją karierę.

w3-ice-time-a-20140223.jpg

Technika łyżwiarska

Kim jest znana za swoją mocną technikę łyżwiarską, prędkość, konsekwencję oraz dojrzałość na lodzie. Jej programy chwalone są za odwagę, muzykalność oraz delikatność.

„Ona jest piękna. Łączy ze sobą techniczne elementy z gracją i interpretacją, a to jest to czego oczekujesz w łyżwiarstwie” – powiedział znany łyżwiarz Peggy Fleming.

Jest bardzo znana za kombinacje typu: trzy-trzy, jak potrójny lutz, potrójny toe loop, jak i potrójny flip, potrójny toeloop. Potrafi również wykonać kombinację potrójny lutz, podwójny toe loop,  podwójny loop. Poza tym znana jest z Iny Bauer, jak i z „leżącego” pirueta typu Camel, któremu nadała własny unikatowy wygląd, uginając wolną nogę w powietrzu. (Noga wolna w podstawowym Camel’u  jest uniesiona na poziomie bioder i wyprostowana)

Camel_yuna1

Teraz ta pozycja często nazywana jest „piruetem Yuny”.


Część druga o Yunie Kim już niebawem, a w niej: reklamy, udziały w kampaniach społecznych, projekty muzyczne (tak, potrafi śpiewać ^^) i o obecnym życiu łyżwiarki.

A jeśli nie przeczytaliście poprzedniego postu o łyżwiarstwie, to zapraszam o tutaj ^^

Edytor: Milkyun

 

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
LittlenovaHyoriChanWioletta (@Rossellinique)Mysertious Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mysertious
Gość
Mysertious

Nie mogę się doczekać następnych części! ♥

Wioletta (@Rossellinique)
Gość

Z jednej strony to super już od dzieciaka znać swój cel i piąć się ku niemu z drugiej zaś jestem w stanie sobie wyobrazić ile wyrzeczeń ją to kosztowało.
Czyli karierę zakończyła mając 24 lata, młodziutka była, czy to normalne w tym zawodzie czy coś innego ją skłoniło do takiej decyzji? No i czekam na drugą część no bo jestem ciekawa jak wygląda życie takiego ‚byłego’ sportowca, czy w Korei też są tak jakby emerytury za zdobycie jakichś nagród?

HyoriChan
Gość

Zazwyczaj jest tak, że solistki i soliści kończą swą karierę ok. 26 roku życia. Jak już ma się te 27, 28 to jest się staruszkiem ^^ Dzieje się tak ze względu na bardzo szybkie postępy jakie następują w tym sporcie. Kiedyś były „trudne” i „wymagające” skoki potrójne. Teraz skok z trzema obrotami jest normą, a quady to dopiero coś! (skok z czteroma obrotami). Ciało starszej osoby nie jest w stanie się przystosować i nauczyć bardziej wymagających technik, a te są potrzebne do stawania na podium. Lepiej odejść wcześniej ze sceny, ale jakże niepokonanym 🙂 Bardziej w te szczegóły będę się… Czytaj więcej »

Littlenova
Gość
Littlenova

Super. Uwielbiam ją, ale nigdy nie interesowałam się życiem poza lodowiskiem żadnego z łyżwiarzy. Rownież pamietam, nadal z resztą ubolewam, nad igrzyskami w Sochi. Ona naprawdę jest niesamowita i piękna. Czasem aż płaczę, oglądając jej programy 😀

%d bloggers like this: