Nowy rodzaj idoli. Czyli „krótka” rozprawka o fenomenie łyżwiarstwa figurowego w Azji – Yuna Kim (2/2)

chi-to-yuna-kim-hail-and-farewell-20140304-001

Więc witajcie w kolejnym poście dotyczącym łyżwiarstwa figurowego ^^ Dzisiaj druga część o „Korean Queen” 🙂 Mam nadzieję, że post jak zwykle się spodoba. Przed tym jednak znowu troszkę teorii, a dokładniej o najważniejszych zawodach w łyżwiarstwie figurowym.

Zawody

Sezon łyżwiarski zaczyna się od serii Grand Prix. Według niektórych są to najważniejsze najbardziej znaczące zawody w sezonie, bijąc nawet Mistrzostwa Świata. Dzieje się tak, ponieważ żeby faktycznie wygrać całą serię nie wystarczy przejechać raz poprawnie programu krótkiego i dowolnego, tylko aż trzy razy – dwa razy w eliminacjach i raz w finale.

Każdy łyżwiarz, który chce się zakwalifikować do finałów (a miejsc jest tylko 6!), musi wcześniej wziąć udział w dwóch zawodach z tej serii, a są nimi: Skate America (USA), Skate Canada (Kanada), NHK Trophy (Japonia), Cup of China (Chiny), Trophée de France (Francja), Rostelecom Cup (Rosja). Finał odbywa się na początku grudnia we wcześniej wybranym mieście, które co roku się zmienia.

W zależności jakie łyżwiarz zajmie miejsca na poprzedzających finał zawodach, otrzymuje odpowiednią ilość punktów. 6 łyżwiarzy z największą ilością punktów dostaje się do finałów GP.

Następnie w okolicach lutego odbywają się Mistrzostwa Czterech Kontynentów (4CC) i Mistrzostwa Europy. Tak jak już większość się domyśliła: Europa z Rosją na czele mają własne zawody, a cała reszta świata startuje na 4CC.

W marcu zaś odbywają się Mistrzostwa Świata.

Poza tym jest cała masa innych zawodów z serii ISU, które liczą się do ogólniej klasyfikacji punktowej, m.in Warsaw Cup, które odbywają się zazwyczaj w listopadzie w Warszawie. Jednakże jest to jeden z mniejszych konkursów, w którym biorą udział łyżwiarze z pobliskich krajów. Powodem jest m.in to, że w tym samym czasie odbywają się eliminacje do FGP.


To teraz możemy zacząć kontynuować temat rozpoczęty w poprzednim poście, a mianowicie o Yunie Kim i jej życiu poza lodowiskiem 🙂

Reklamy

Yuna Kim w całej swojej karierze łyżwiarskiej, jak i teraz po jej zakończeniu, nagrała niezliczoną liczbę reklam. W większości są to reklamy jej sponsorów: Kookmin Bank, Nike, Korean Air, Samsung i Hyundai. Oprócz tego doszły reklamy innych firm: J.Estina (biżuteria), It’s skin (kosmetyki), Tous Les Jours (piekarnia) jak i reklamy mleka, jogurtów, klimatyzatorów itd.

To właśnie reklamy i sponsorzy są głównym źródłem utrzymania łyżwiarza. Nagrody pieniężne z zawodów są niewielkie. Nie są to kosmiczne sumy, tylko takie, że za ich pomocą jest się w stanie pokryć opłaty za trenera, fizjoterapeutę, ostrzenie łyżew, choreografię, muzykę, lodowisko, stroje, przeloty lotnicze, hotele itd. Trzeba jednak brać pod uwagę jeszcze fakt, że żeby je zdobyć trzeba być w ścisłej czołówce.

Należy również pamiętać, że taki łyżwiarz/łyżwiarka, będąc małym szkrabem, nie zarabiał jeszcze pieniędzy, tylko rodzice czasami musieli pracować całymi dniami, by opłacić treningi swojemu dziecku. Jest to bardzo drogi sport, biorąc pod uwagę jego koszty. Średnio miesięczne opłaty profesjonalnego treningu mogą wynosić nawet ok. 4-5 tys. zł.

I tutaj pojawiają się moje małe dywagacje na temat kosztów i polskiego łyżwiarstwa, które jak chcecie możecie pominąć ^^ :

Czasami ludzie się zastanawiają, czemu w Polsce nie ma dobrych, wykwalifikowanych łyżwiarzy (oczywiście nie można zapomnieć m.in o Grzegorzu Filipowskim, brązowym medaliście mistrzostw świata (1989) i Europy (1985) oraz o jego srebrnym medalu zdobytym również na mistrzostwach Europy (1989). Odpowiedź jest prosta. W Polsce brakuje wykwalifikowanej kadry, sprzętu oraz pieniędzy. Trzeba się liczyć, że często trening łączy się z przeprowadzką do innego kraju, najczęściej do Kanady, gdzie jest mnóstwo świetnych baz treningowych. To właśnie tam Yuna Kim wyjechała by rozwinąć swoje skrzydła, jak też Yuzuru, Javier i wiele innych utalentowanych łyżwiarzy. W innych krajach istnieje jeszcze coś takiego jak zapomoga od państwa, które wspiera rozwój łyżwiarstwa figurowego. Osobiście nigdy nie słyszałam by coś takiego w Polsce funkcjonowało, jeżeli mówimy konkretnie o tym sporcie. O wspieraniu klubów piłki nożnej to tak, ale o łyżwiarstwie? Nigdy. I w sumie bardzo mnie to boli, że tacy np. piłkarze zarabiają czasami nawet 10 – 20 razy więcej od najlepszych łyżwiarzy jakich świat widział, biegając przysłowiowo za piłką, kiedy łyżwiarze często ryzykują swoim zdrowiem na zwodach 🙁

Powrót na poprzedni temat ^^

Dlatego też, żeby utrzymać się na powierzchni, normalną sprawą dla każdego znanego łyżwiarza jest branie udziału w przeróżnych kampaniach reklamowych.

Ponadto od tego roku na półkach sklepów New Balance (a przynajmniej w tych usytuowanych w Korei i Japonii) znajdziemy kolekcję ubrań zaprojektowanych przez Yunę Kim.

Poniżej znajdziecie wybrane reklamy Yuny wraz z najnowszą, reklamującą jej kolekcję ubrań.

Śpiewać każdy może

Ktoś kto obejrzał uważnie reklamy, na pewno zauważył, że w niektórych z nich łyżwiarka śpiewa. Yuna jest znana ze swego pięknego, melodyjnego głosu, który parokrotnie wykorzystała podczas różnorodnych projektów.

Nagrała duet z piosenkarzem Lee Seung Gi „Smile Boy”, piosenkę reklamującą Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2010. Śpiewała również z zespołem Big Bang „Shouts of Reds” stworzonej na potrzeby koreańskiej drużyny piłki nożnej. Współpracowała z Taeyeon z SNSD, IU, Narsha i BoA w telewizyjnym show „Kim Jung Eun’s Chocolate”. W 2015 roku wystąpiła na scenie wraz z EXO.

 

Inne aktywności

Kim Yuna, jak prawie każdy łyżwiarz, uczestniczyła w różnorodnych galach (często można na nich więcej zarobić niż na zawodach), a dokładniej tych wyprodukowanych przez IB Sports, jej byłą agencję, którą opuściła po wygraniu złotego medalu w Vancouver i założyła własną: „All That Sport Corps”, którą rozwija z pomocą jej mamy.

W latach 2010-2012 została ambasadorką projektu „Odwiedź Koreę”. W 2010 r. mianowano ją ambasadorką dobrej woli UNICEF’u. W tym samym roku zdobyła również  nagrodę „Sportsmenki Roku” Fundacji Women’s Sports.

W 2010 roku wydała książkę „Kim Yu-na’s Seven-Minute Drama”, w której opisuje swoje doświadczenia, treningi od małego, aż do zdobycia złotego medalu w łyżwiarstwie.

Trzeba zaznaczyć również to, że to właśnie dzięki Kim, Korea mogła zostać gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2018 roku, podczas których będzie główną ambasadorką i reprezentantką. Poświęcała się tej roli na tyle, że zrezygnowała z sezonu 2011/2012, przez co nie uczestniczyła w żadnych zawodach.

Warto wspomnieć o prowadzonym przez nią programie, który w 2011 emitowany był na SBS  Kim Yu-na’s Kiss and Cry. Polegał on na tym, że 10 idoli/piosenkarzy/aktorów uczyło się jazdy figurowej pod bacznym wzrokiem profesjonalistów. Program wygrała Krystal [f(x)] wraz z jej partnerem Lee Soo-Kyung’iem, którzy w nagrodę mogli wystąpić na jednej z gal wraz z Yuną Kim.

yuna-kim


To by było na tyle. Oczywiście jest to bardzo, ale to bardzo skrócony wpis, który zawiera najważniejsze informacje.

Edytor: Milkyun

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
I like that Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
I like that
Gość
I like that

Ona ma męża? Spotyka się z kimś?

%d bloggers like this: