Japońskie Laleczki Kokeshi

Znalezione obrazy dla zapytania kokeshi
Kokeshi są wyjątkowymi laleczkami z Japonii. Podaje się, że pierwsze z nich powstały w północno-wschodniej części kraju w połowie okresu Edo (1600-1868). Z początku lale służyły tylko do zabawy dla dzieci, jednakże dzisiaj Japończycy chętnie stawiają je na swoich półkach, aby ozdobić mieszkanie i nadać mu miłej atmosfery. Nie da się dokładnie wytłumaczyć co oznacza kokeshi, nawet sami Japończycy nie wiedzą, jak to dokładnie zapisać swoim pismem.
Znalezione obrazy dla zapytania kokeshi on the shelf
Kokeshi są zazwyczaj wykonane ręcznie z drewna. Można też rzadziej spotkać je w porcelanowej postaci. Każda z nich jest wyjątkowa i ma inne znaczenie, może być laleczką skromności, uprzejmości, harmonii… Pierścień na szyi laleczek symbolizuje szczęście. Wszystkie są ubrane w piękne, różniące się kimona, czyli tradycyjny japoński ubiór.
Lalki te zostały po raz pierwszy wyprodukowane przez rzemieślników w kole garncarskim. Ich technika tworzenia kokeshi rozprzestrzeniła się na inne obszary spa w regionie Tōhoku.
Podobny obraz
Dzielą się one na dwa rodzaje – tradycyjne oraz kreatywne. W pierwszym wypadku kokeshi są robione na pewien szablonowy wzór. Jest około jedenaście wzorców, jakimi można je wykonać, które zależą od położenia w Japonii. Zaś w drugim rodzaju artysta może sam wymyślić kształt. Jednakże tu i tu lalka ma dość podobną bazę – cylindryczne ciało oraz smukłą, okrągłą głowę.
Znalezione obrazy dla zapytania kokeshi tradycyjne
Kokeshi Tradycyjne
Znalezione obrazy dla zapytania kokeshi kreatywne
Kokeshi Kreatywne
Kokeshi stały się na tyle dość popularne, że można je spotkać nie tylko w postaci lalek. Są na notesach, naklejkach, w postaci lamp… I wielu innych niewymienionych tu rzeczach!

Znalezione obrazy dla zapytania kokeshi naklejki
Mr Maria, lampa Kokeshi
Ciekawostka. Laleczki te zainspirowały twórców konsoli Nintendo do stworzenia cyfrowych awatarów, które mogą zaprojektować gracze.
Znalezione obrazy dla zapytania mii nintendo

Edytor: Royze


Źródła wiedzy: (1)
Źródła zdjęć: (1) (2) (3)(4)(5)(6) (7) (8)(9)

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
%d bloggers like this: