#Komentarze #Newsy K-media Seungri

Czy K-media są nowym sędzią Seungriego?

artykuł z dnia 5.05.2019

Kompromitacja angażująca koreańską gwiazdę rozpoczęła się 28 stycznia, gdy materiał z CCTV został opublikowany i ukazany publicznie przez media z Korei Południowej, które uchwyciły niejakiego Kim Sang-Kyo, który został sponiewierany przez ochronę w Burning Sun w Gangnam, rzekomo należącego do Seungriego [aka Lee Seung-Hyun]. Następnie opublikowano zrzut ekranu z czatu, na którym pisano na temat narkotyków, pijanych kobiet i napaści seksualnych rejestrowanych przez ukryte kamery, w których rzekomo Seungri brał udział. 

W związku z tym pojawiły się kolejne zarzuty na Seungriego, związane z narkomanią, podawaniem się za policjanta, przekupstwem policji i zmową, pośrednictwem prostytucji oraz uchylania się od płacenia podatków i malwersację funduszy firmy, jak również naruszania ustawy Food Health. 

W odpowiedzi Seungri wydał oświadczenie zaprzeczające wszystkim tym zarzutom, zaznaczając swoją gotowość do „aktywnego udziału w dochodzeniach” prowadzonych przez władze policji oraz przeprosił społeczeństwo. Przełożył również petycję w celu przeprowadzenia szczegółowego dochodzenia i odroczył wstąpienie do wojska. 

Aby umożliwić mu obronę i współpracę z władzami odwołał wszystkie koncerty, a 11 marca ostatecznie ogłosił odejście z branży rozrywkowej.

Do tej pory, po ponad 3 miesiącach i ponad 50 godzinach przesłuchań przez policję, z niektórymi zarzutami wyjaśnionymi (nadużywanie narkotyków, podszywanie się pod policję i przekupstwo oraz zmowa), nie ma nakazu aresztowania oraz złożonych formalnie zarzutów pod jego nazwiskiem.  

Podczas gdy jego wina nadal jest określana – jeśli jakaś jest – reputacja Seungriego jako gwiazdy, która jest powszechnie znana na całym świecie, została już poważnie podważona pod każdą kwestią, a każda sprawa była oznaczona jego imieniem i wizerunkiem. 

Ten trzyczęściowy komentarz dotyczy sposobu w jaki południowokoreańskie media oraz władze, w tym internauci, brali udział w największym skandalu w K-popie. 

(Autor ma wykształcenie prawnicze oraz posiada certyfikat z praktyk prawnych w Malezji)

****

(KOMENTARZ)

Jako kobieta oraz osoba mająca wykształcenie prawne, jestem bardzo dumna ze swojej kariery. Nie musiałam deptać praw kobiet po to, by odnieść sukces w pracy. Jednak, patrząc na problem Seungriego w mediach, sądzę, że nie otrzymał prawa, by obronić się przed tymi oskarżeniami.

Jedną z rzeczy, które zauważyłam jest to, że są tu użyte słowa, które wywołują emocjonalną reakcję u odbiorców. Słowa takie jak prostytucja, narkotyki i gwałty były związane z Seungrim z BigBang, jak gdyby popełnił te paskudne zbrodnie, nawet jeśli nie ma autentycznych dowodów, które potwierdziłyby te zarzuty.

Podczas łączenia Seungriego z tymi zarzutami, zapomniano o jednym elemencie prawnym – jest to „związek przyczynowy” (związek między przyczyną (= powód czegoś) a skutkiem (= jego konsekwencje)). Przyczynowość została zdefiniowana jako swobodna relacja pomiędzy zachowaniem pozwanego a wynikiem końcowym. 

Na podstawie faktów dotyczących zarzutów przeciwko Seungriemu nie ustalono „związku przyczynowego”, co oznacza, że nie ma żadnego związku między zachowaniem Seungriego a wynikiem końcowym; na przykład: czat grupowy, gwałt, zabieganie o prostytucję oraz zarzut napaści.

Czy wina może zostać ustalona poprzez plotki lub zarzuty? Czy można to określić na podstawie procesu dokonanego przez media? Jaki jest zatem sens „posiadania” sądu, sędziego, prokuratora lub organów policji w kraju, skoro media telewizyjne mogą uznać kogoś za winnego z dnia na dzień?

Zazwyczaj w sprawie karnej wyrok osoby winnej jest wydawany przez sędziego/ławę przysięgłych podczas procesu po przedstawieniu wszystkich dowodów i przesłuchaniu wszystkich świadków w sądzie. Wszystkie prawa osób podczas sprawiedliwego procesu są chronione na mocy art. 10 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, który jest ustalony w następujący sposób:

„Każdy człowiek ma na warunkach całkowitej równości prawo, aby przy rozstrzyganiu o jego prawach i zobowiązaniach lub o zasadności wysuwanego przeciw niemu oskarżenia o popełnienie przestępstwa być słuchanym sprawiedliwie i publicznie przez niezależny i bezstronny sąd”.

Czy Seungri nie powinien mieć takich samych praw jak wszyscy? Dlaczego jego wina jest określana przez K-Media? 

Zanim sąd będzie mógł ustalić winę, potrzebne są jeszcze dwa mechanizmy, które muszą być obecne:

  1. Ciężar Dowodu (inaczej ciężar udowodnienia) – ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.
  2. Beyond Reasonable Doubt (niewątpliwy, ponad uzasadnioną wątpliwość) – odnosi się do poziomu pewności i stopnia dowodów niezbędnych do ustalenia dowodu w postępowaniu karnym. Byłoby to kryterium stosowane podczas przedstawiania dowodu. 

Obecnie Beyond Reasonable Doubt wyznacza bardzo wysoki standard, co oznacza, że prokurator będzie musiał to udowodnić. Gdybyśmy mówili w procentach, powinno to być od około 97 do 99%. 

W uproszczeniu, czat grupowy (w zależności od autentyczności) wynosiłby od 10% do 30%, przyznanie się Seungri od 60% do 80%, zeznania świadków (wiarygodne lub nie) od 10% do 30%, a zeznania sprawdzonych świadków od 40% do 50%. 

Wszystkie te dowody będą podliczone, a to ustali czy sprawa zostanie niewątpliwie udowodniona. Dowody – jak dotąd – nie są w stanie udowodnić, że Seungri popełnił jakiekolwiek przestępstwo.

Mamy nadzieję, że (nasi czytelnicy) zrozumieją, jak ważne jest przyznanie się Seungriego. Powinniśmy pochwalić go za to, że tak długo bronił się podczas przesłuchań. Nie był to łatwy wyczyn. 

Inne elementy, które powinny być rozważone przed ustaleniem winy tej osoby, to autentyczność oraz główne/drugorzędne dowody. 

Uwierzytelnianie dowodów 

Ale po pierwsze, dla ogółu społeczeństwa, co to jest autentyczność? Dlaczego wszystkie te dowody wymagają uwierzytelnienia?

Na stronie internetowej słownika Black’s Legal autentyczny dokument został zdefiniowany w ten sposób:

„Ważność dokumentu lub zapisu. Dokument jest trzymany w oryginalnej formie, nienaruszonej przez nikogo”.

Aby dowód elektroniczny (czat grupowy) został zaakceptowany, musi być dowiedzione, że dokument ten został stworzony przez komputer. Jest również potrzeba wykazania, że dokument został stworzony przez komputer w trakcie zwykłego korzystania z niego. 

Powodem jest to, że dokumenty elektroniczne są łatwiejsze do zmanipulowania: dlatego miara tego dowodu jest wyższa. Zwykłe oskarżenia ze strony mediów i internautów nie mają żadnego znaczenia dla autentyczności wspomnianego czatu grupowego. 

 Główne/drugorzędne dowody 

Dowody można podzielić na główne i drugorzędne. Czat grupowy, jako główny dowód, nie może być autentyczny ponieważ oryginalne wiadomości od 2015 do 2016 zostały usunięte z serwera po dwóch, trzech dniach.

Była to decyzja podjęta przez firmę w 2015 w celu ochrony prywatności ich użytkowników. Teraz, aby potwierdzić, że zrzuty ekranu lub pliki w formacie arkusza kalkulacyjnego z dysku flash wspomnianego czatu grupowego są autentyczne, musieliby znaleźć dodatkowe lub pośrednie dowody, aby potwierdzić dowody główne.

 Napad na Klub Arena, dochodzenie w sprawie osób, które rzekomo są na czacie grupowym, nakaz przeszukania i skonfiskowania laptopa oraz komputera Seungriego w celu znalezienia drugorzędnych dowodów, które mogłyby potwierdzić istnienie czatu grupowego. 

Bez drugorzędnych dowodów potwierdzających główne dowody, trudno będzie udowodnić zarzuty przeciwko Seungriemu.

Zniesławienie 

Poprzez ciągłe publikowanie sfałszowanych wiadomości, media zniesławiły Seungriego. Wiadomości te są następnie ponownie publikowane przez międzynarodowe media. Efektem tych publikacji było zdeptanie jego dziedzictwa, reputacji oraz przyszłych marzeń. 

Na początku może się wydawać, że koreańskie media były w stanie opublikować każdy rodzaj wiadomości bez żadnych konsekwencji. Jednak nad ich głowami wisiał Miecz Damoklesa, ponieważ przestępcze zniesławienie – prawo nadane na mocy kodeksu karnego Korei Południowej – ma na celu ukaranie tych, którzy zniesławiają i publicznie podają fałszywe fakty.

Przestępcze oszczerstwo będzie ścigane wyłącznie na podstawie skargi złożonej przez Seungriego. Artykuły 307-312 kodeksu karnego Korei Południowej opisują różne „przestępstwa przeciwko reputacji”, w tym niesławienie za pomocą materiałów drukowanych i obrażania.

Jeśli okaże się winny, środki masowego przekazu będą karane karą pozbawienia wolności, zwieszeniem kwalifikacji lub grzywnami. Jednak artykuł podaje również usprawiedliwienie dla tych, którzy zniesławiają innych; gdzie muszą udowodnić, że artykuły prasowe są „prawdziwe i wyłącznie na interesu publicznego”. Jednak, w obecnych faktach, trudno będzie udowodnić element prawdy w opublikowanych wiadomościach.

Pomoże to również zrozumieć niektóre zasady prawa dowodowego. Wina nie może być określana przez media, ponieważ jest wiele innych niejasnych elementów. Proszę więc nie osądzać Seungriego, ponieważ koreańskie media na pewno nie są nowym sędzią Korei Południowej. 

(KONIEC KOMENTARZA) 

Edytor: Luke


Źródło: (1)

Zapraszamy również na Facebooka i Instagrama KLP, na których znajdziecie informacje o bieżących postach i nie tylko! Nie zapomnijcie też o naszym kanale na YouTube!

15
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
NikkiSuzuAnetaMalinaAlexy Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Sky
Gość
Sky

Właśnie ! Nie ma żadnych dowodów przeciwko niemu ale społeczeństwo już go skreśliło, wymyśliło mu zarzuty to straszne !

Paula
Gość
Paula

dopóki nie zostaną skazani powinno się poczekać z osądzaniem ALE oni sami przyznali się do winy. Wszyscy widzieliśmy też czat, o czym pisali i jak wyrażali się o kobietach i jakie filmiki sobie przekazywali. To zostało potwierdzone nawet przez samych oskarżonych. Dla mnie to już skreśla go jako idola bo zniszczył swój wizerunek jaki kreował dla fanów. Co do narkotyków, przekupstwa, ,,znajomości” z policją, odurzania i gwałtów to wstrzymuję się z osądami do czasu rozwiązania sprawy ale tak szczerze to źle to widzę zwłaszcza że jest już nakaz aresztowania czyli policja musi mieć dowody przeciwko niemu. No ale o tym… Czytaj więcej »

Malina
Gość
Malina

No i właśnie powinni raczej badać jego udział w tym czacie i go oskarżyć np. o niezgłoszenie przestępstwa. Tymczasem oni, zamiast to zrobić, zaczęli go prześwietlać na wszystkie strony, żeby znaleźć na niego COKOLWIEK. To już jest polowanie. Przecież oni wracali nawet do sytuacji sprzed debiutu! To jest żenujące.

Aneta
Gość
Aneta

Trzeba by zrobić duuużo miejsca w więzieniach dla tych co mówią lub piszą w sposób obraźliwy o innych. A może ktoś z komentujący ma ochotę donieść na siebie? W końcu obrażacie bez żadnych zahamowań. A może to sposób na okazanie szacunku?

Alexy
Gość
Alexy

Dokładnie to samo chciałam napisać! Ja tam jestem jak najbardziej po jego stronie, nie wierzę żeby był winny, to nasz Seungri, my to wiemy! A dowody, a raczej ich brak, mówi sam za siebie!

Malina
Gość
Malina

No z tą wiedzą to akurat pojechałaś 😉 Możesz być po jego stronie i nie wierzyć, ale pewności nigdy mieć nie będziesz co do żadnej znanej osoby, którą znasz tylko jako osobę publiczną (czyli twór PRowców). Ba, podejrzewam, że gdyby prześwietlili cały ten biznes, to niewiele by się tam znalazło krystalicznych osób.

Aneta
Gość
Aneta

Media i internauci też tworzą pewien wizerunek Seungri. W przeciwieństwie do PR negatywny. Ale czy obiektywny? Dlaczego mam wierzyć mediom i ludziom przepełnionym nienawiścią? W zaciszu domowym zacierają rączki, że moga hejtować kogoś sławnego, komu lepiej wiodło się niż im. Niczego Jemu nie zazdroszczę i może dlatego nie zionę nienawiścią.

Aneta
Gość
Aneta

„(…) Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie po­tępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone. Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, ubitą, utrzęsioną i wypełnioną po­nad brzegi wsypią w zanadrza wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie”.

Czy są tu osoby, które potępią treść i źródło tego cytatu? Bo źródło chyba wszyscy znają.

Ps. Na stronie źródłowej info z 5 maja.

Aneta
Gość
Aneta

O, jednak ktoś ma zastrzeżenia co do treści Nowego Testamentu. Bo raczej minus nie wynika z niewiedzy.

Pati
Gość

Autorka tego komentarza jest mądra i dobrze mówi – media wydały wyrok – ludzie przeczytali i uwierzyli – a prawda jest taka że po tych wszystkich godzinach przesłuchań i dochodzeniach w sprawie Seungriego i innych – na tych innych znaleźli jakieś dowody oskarżyli wydali wyrok itp sprawa jasna – a sprawa Seungriego nadal stoi w miejscu – JA nie twierdze że jest winny czy niewinny bo to nie moja rola JA tylko skłaniam do myślenia osoby które to czytają że skoro to trwa tak długo to może osoby zajmujące się tą sprawą nie znalazły na niego nic konkretnego może znajdą… Czytaj więcej »

Malina
Gość
Malina

Może jestem zepsutą i złą osobą, ale jeśli nie udowodnią mu winy, albo np. udowodnią tylko podatki, czy to, że korzystał z escortów, to ja bym chciała, żeby wrócił do showbiznesu. Żeby utarł nosa tym wszystkim mediom, które od razu go skazały bez dowodów. Zobaczcie, ile czasu trwa już ta afera. I ile na niego mają? Oczywiście, jeśli zrobił coś złego to jego wina jest bezsprzeczna, ale nie mieści mi się w głowie zachowanie mediów. Te ciągłe ataki na niego i jego rodzinę, nagłe przyglądanie się (i w ten sposób zawoalowane oskarżanie) innych idoli z którymi się przyjaźnił… To nie… Czytaj więcej »

Aneta
Gość
Aneta

Już policja jest oskarżana o nieudolność. Oskarżenia pewnie się nasilą w przypadku wyroku uniewiniającego. A co do kariery to zależy ilu VIP pozostanie przy Pandzie.

Malina
Gość
Malina

No ja VIPem nie jestem, ale jeśli byłaby opcja, żeby wrócił, to jestem za, bo jego głos mi się podoba, jak i to, jak rozkręca G-Dragona na koncertach. W ogóle byłam trochę na twitterze i prawie umarłam ze śmiechu. Wszędzie pełno postów, jak to reszta BB jest biedna, on ich tak zranił, cały zespół ucierpi itp. Naprawdę ludzie myślą, że oni NIC nie wiedzieli? No błagam, sam GD opowiadał jak był na jednej z jego imprez i jak to było pełno ładnych dziewczyn. No na pewno trzydziestoletni faceci byli ślepi i głusi i nie wiedzieli, że on zatrudnia escorty 😀… Czytaj więcej »

Suzu
Gość
Suzu

Ja nie twierdzę że seungri jest nie winny. Sposób w jaki wyrażali się o kobietach on i inni z chatu był okropny. To.że unikał płacenia podatków i melwesracja pieniędzmi klubu, czy to jakaś nowość? Nie takie rzeczy się dzieją ale to nie jest jakaś straszna zbrodnia. Zaś nigdzie mu nie udowodniono że zgwałcił kobiety, albo wszystko co działo się w BS było z jego polecenia. Albo to że załatwił kobiety do towarzystwa dla jakiś starych bogaczy… no jezu chcieli to im załatwił. Kobiety prostytutki taki zawód wybrały… ok to nie zgodne z prawem ale raczej nie szkodliwe społecznie. Całą wina… Czytaj więcej »

Nikki
Gość
Nikki

Ja sądzę, że póki nie udowodni się komuś winy to ta osoba jest niewinna. Nadal lubię Seungri’ego i nie wiem czy jest winny czy nie jest, jeśli jest to zostanie ukarany, jeśli nie to mam nadzieję, że jakoś ułoży sobie życie i zapomni o tej przykrej sytuacji.

#staystrongseungri

Nie powinniśmy oceniać, bo nie byliśmy świadkami tych rzeczy, o które Seungri jest posądzany, a co jeśli są to tylko pomówienia?